Çin’de karantina hafifletiliyor

Çin’de Kovid-19 salgınında son 24 saat içinde 150 kişi ölürken, yeni vaka sayıları ise azalınca karantina hafifletilmeye başlandı


Çin’de Aralık ayından bu yana etkili olan yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 594’e ulaştı. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu verilerine göre ülkede son 24 saatte 150 kişi öldü. Çin’de ölü sayısı artmaya devam ederken, yeni vaka sayıları ise azalıyor.

21 BÖLGEDE YENİ VAKA YOK

Çin’de 780 milyon kişi 1 aydır karantinada. Hubei eyaletinde de yeni vakalar 398’e düştü. Çin’deki 31 bölge-eyaletin 24’ünde yeni vaka saptanmadı. Yeni vakaların azalması nedeniyle 23 Ocak’tan beri karantinada olan Wuhan’dan çıkışlara bugünden itibaren izin verilecek. Yeni düzenlemeye göre karantina zorunluluğu bulunmayanlar Kovid-19’un merkezi olan Wuhan’dan ayrılabilecek.

‘KOD ADI SIFIR’ KİM

Çin virüsün ilk bulaştığı kişiyi “patient zero” arıyor. Ebola’nın kaynağı Kongolu bir gençti. Çin’de daha önce kısmen yasaklanan yabani hayvan satışları tamamen yasaklandı.

900 BİN PANGOLİN

Kovid-19 insanlara yarasalardan pangolinlerin geçirdiği düşünülüyor. Son 20 yıl içinde Güneydoğu Asya’da 900 binden fazla pangolin yasadışı satıldı. Alternatif Çin Tıbbı’nda kullanılan pangolinlerin etinin de bölge ülkelerinde lezzetli bulunduğu biliniyor.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

‘Kovid-19 on yıllardır aramızdaydı’

İngiliz-ABD-Avustralyalı araştırma ekibi: Kovid-19 virüsü WWuhan’da ilk saptanmadan çok önce insanlara bulaşmış olabilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir