Çin’de gizemli hastalıktan ikinci ölüm

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa süre içinde ülke genelinin yanı sıra ülke dışında da görülen SARS benzeri gizemli hastalıktan ikinci ölüm yaşandı


2019’un son aylarında Çin’in Wuhan kentinde 50’ye yakın kişide görülen şiddetli akut solunum yolu sendromuna (SARS) benzetilen, ancak teşhisi konulamadığı için “gizemli hastalık” olarak anılan salgında ikinci ölüm yaşandı. Çin basınına göre salgının ilk görüldüğü Wuhan kentinde gizemli hastalıktan ikinci ölüm yaşandı. İsmi sadece Ziong olarak açıklanan 69 yaşındaki erkek hastanın 15 Ocak’ta Jinyintan Hastanesi’nde öldüğü açıklandı.

YAYILACAK ENDİŞESİ

Çin’in dışında Hong Kong Özel İdare Bölgesi, Tayland, Güney Kore ve Japonya’da görülen gizemli hastalığın yayılmasından endişe ediliyor. Dünya Sağlık Örgütü ile Çinli uzmanlar salgının yayılmaması için ve tedavinin hayata geçirilmesi için çalışıyor. Gizemli hastalığın teşhisi için Avrupalı bilim insanlarının da Çin’e gittiği biliniyor. Salgının, Çinli turistler aracılığıyla yayılmasından endişe ediliyor. Çin dışındaki bölgelerde de görülen salgın Çinli turistlerde rastlandı. 

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir