Çin’de feng shui ve huzurevi tartışması

Çin’de feng shui bakış açısıyla huzurevlerinde yaşanan ölüm ve hastalıkların kötü şans getireceğini inananlar mahallelerinde huzurevi istemiyor. Bunu kırmak için huzurevleri kapılarını açmaya başladı


Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun verilerine göre Çin’de 2050 yılına gelindiğinde 60 yaşın üzerindeki kişi sayısı 290 milyonu geçecek. Hızlı bir yaşlanma sürecinde olan Çin nüfusu beraberinde ciddi bir huzurevi krizini getiriyor. Ülkede huzurevlerine ihtiyaç oranı her geçen gün artarken, mahalle sakinleri ise belirli gerekçelerle evlerinin yakınlarında yaşlı bakım evlerini istemiyor. “Nimby” yani “Evimin arka bahçesinde değil” akımı ile huzurevlerine karşı bir protesto akımı başladı. Bu akımı destekleyenler feng shui bakış açısıyla huzurevlerinde yaşanan ölüm ve hastalıkların kötü şans getireceğine inanıyor. Ayrıca huzurevlerinden dolayı yaşadıkları bölgelerdeki ev fiyatlarının düştüğünü dile getiriyorlar. Dolayısıyla hükümetin Şanghay kentinde başlattığı 200 yeni huzurevi projesine de karşı çıkıyorlar.

YOGA VE YEMEK ETKİNLİKLERİ

Bu olumsuz bakış açısını kırmak için ise huzurevlerini kapılarını mahalle sakinlerine açmaya başladı. Yaşlılarla birlikte yapılan yoga ve yemekler sayesinde Çin’de huzurevlerine yönelik olumsuz bakış açısı değiştirilmeye çalışılıyor. İngiliz Guardian gazetesindeki habere göre huzurevlerinde kalanlar bölge sakinleri ile sık sık bir araya gelerek olumsuz havayı değiştirilmeye çalışılıyor.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir