Çin’de 101 aktif Kovid-19 vakası kaldı

Pandeminin ilk merkezi olan Çin’de ülke genelinde toplamda 101 aktif Kovid-19 vakası kaldı


Çin’de son 24 saatte Kovid-19’a bağlı olarak yaşanan yeni ölüm yok. Ülke içinde bulaşan 3 yeni vaka saptandı. Bu vakaların 1’inin Jilin yani Shulan kentin de içinde bulunduğu eyalette olduğu diğer 2 vakanın ise Liaoning eyaletinde olduğu açıklandı. Çin’de ülke genelinde; 9’u kritik 101 aktif vakanın kaldığı açıklandı. Ülkede 1,632’si iyileşen toplam 1,692 ithal vaka var. Toplam 5,291 kişi ise yakın takipte tutulurken, toplam 712 asemptomatik vaka olduğu açıklandı.

DSÖ’DEN AŞI AÇIKLAMASI

Dünya Sağlık Örgütü’nden Doktor Mike Ryan; “Kovid-19 belki de hiçbir yere gitmeyecek. Her yıl dünyanın dört bir yanında insanları öldürecek. Bu virüs de HIV gibi bir diğer ölümcül virüs olarak devamlı kalabilir. Aşı bulunsa bile işimiz zor. Aşı herkes için uygun olmalı. Herkeste aynı etkiyi göstermeli” dedi. Yine DSÖ’den Dr. Dr Soumya Swaminathan ise “Aşı olmadan dünya genelinde Kovid’i kontrol altına almak 4-5 yıl sürebilir” dedi.  Aşı ile bilinen son veriler şöyle;
DSÖ: 110 aşı çalışması var.
8’inin klinik testleri başladı.
4’ü Çin, 3’ü ABD ve 1’i İngiltere’de.
Çinli yetkililer bir aşı adayının acil durumlar için kullanımına Eylül’de başlanabileceğini açıklamıştı.
DSÖ: Koronavirüsler çok aldatıcı aşı üretmek zor olacak.

ÇOCUK HASTALIĞI

Dünya genelindeki Kovid-19 vakalarının sadece %1-2’si çocuk. Ama Kovid ile bağlantı olduğu düşünülen Kawasaki benzeri çocuk hastalığı artıyor. Hastalık son 1 ayda İtalya’da 30 kat arttı. ABD 3 ve İngiltere’de 1 çocuk öldü. İngiltere’de 100 hasta çocuk var. İtalyan uzmanlar ayrıca Kovid ile bu hastalık arasında bağ olduğunu saptadı.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir