Çin’de 10 erkeğe 8 kadın düşüyor

Her 100 erkeğe 87 kadının düştüğü Çin’de bazı bölgelerde doğumda durum daha da geriliyor. 100 yeni doğan erkek bebeğe karşı 80 kız bebek var. Çin’de şu anda 30 milyon bekar erkek var


Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’de kadın erkek oranları gittikçe bozuluyor. Bazı bölgelerde istatistiklere göre doğumda 100 erkek nüfusuna karşıt 80 kadın bulunuyor. Tek çocuk politikası güden Çin’de şu anda genel anlamda 87 kadına 100 erkek düşüyor. Çin’in şu anda en büyük problemlerinden biri de genç ve bekar erkekler topluluğu. 2020’de bekar erkek sayısının 30 milyona çıkması bekleniyor. Bu dengesizliğin, azalan işgücü ve insan kaçakçılığındaki artış dahil olmak üzere olumsuz sosyo-ekonomik sonuçlarla ilişkilendirildiği birçok sebebi var. 

ZAMANLA DENGEYE OTURACAK

Ancak zamanla Çin’in cinsiyet oranının yükselmesi bekleniyor. Birleşmiş Milletler’e göre, Çin’in cinsiyet dağılımında 2050’de 100 kadın başına 106 erkeğe ulaşacağı tahmin ediliyor. Kadınların hayatta kalma seviyesi ve sağlık hizmetine erişimi de oldukça gerilerde. Sağlık hizmetlerine erişim açısından bakıldığında durum böyleyken kadınların ortalama ömrü de merak konusu. 2016 yılında doğan bir kız bebeğin yaşama beklentisi şu anda 77.8 yıl. Çin’deki kadınların yaşam beklentisi 1970’ten beri küresel ortalamayı aştığı halde, Japonya gibi yüksek gelirli komşularının gerisinde kalıyor. 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir