Çin yeni yıla buruk girdi: Virüs bilançosu ağırlaşıyor

Çin’de Wuhan kentinde başlayan virüs salgınında bilançosu ağırlaşıyor. Çin Xinhua ajansındaki detaylara göre ölenlerin sayısı 41’e yükseldi, doğrulanan vaka sayısı ise bin 287 oldu. Çin’de dün ayrıca Ay Takvimi’ne göre 2020 yılına girildi. Virüs ayrıca Avrupa’ya da ulaştı


İlk olarak Çin’İn Wuhan kentinde Aralık ayında baş gösteren Ocak ayı itibariyle ise ölümlerin başladığı SARS benzeri gizemli virüs salgınında bilanço ağırlaşıyor. Öte yandan Çin, Ay Takvimi’ne göre dün yeni yıla girdi. Ülkede Fare Yılı kutlamaları virüs salgını nedeniyle buruk geçti.

ÖLENLERİN SAYISI 41 OLDU

Çin merkezli Xinhua haber ajansındaki detaylara göre ülke genelinde ölenlerin sayısı 41 oldu. Yaşamını yitirenlerin 39’u Wuhan’ın da içinde bulunduğu Hubei eyalletinde yaşandı. Diğer ölümlerden biri kuzeydeki Hebei eyaletinde biri de kuzeydoğudaki Heilongjiang eyaletinde yaşandı.

1,965 VAKA SAPTANDI

SARS benzeri gizemli virüsün bulaştığı doğrulanan vaka sayısı bin 965 olarak açıklandı. Virüs bulaşan kişilere yakın temas yapan kişi sayısının da 15 bin 197 olduğu öğrenildi. 13 bin 967 kişinin ise tıbbı kontrol altında tutulduğu açıklandı. Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde vaka sayısı da 5’e yükseldi.

ÇİN’DEKİ VİRÜS AVRUPA’YA ULAŞTI

Öte yandan denizaşırı ülkelerdeki vakalarda da gelişmeler şu şekilde oldu; Tayland’da 4; 2’si tedavi edildi, Japonya: 2; 1’i tedavi edildi, Güney Kore; 2, ABD; 2, Vietnam; 2 Singapur; 3, Nepal; 1, Avustralya; 1, Fransa; 3, İngiltere; 1 kişi ciddi seviyede şüpheli.

Virüsün kaynağı olan Wuhan kentinde ise virüs şüphesi taşıyan iki hamile kadın sağlıklı bir şekilde doğumlarını yaptı.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir