Çin koronavirüs ile ABD influenza ile boğuşuyor

Dünya günlerdir Çin’de başlayan hızla birçok ülkede de görülen koronavirüsü konuşuyor. ABD merkezli CNN kanalı ise ABD’de bu sezon 8 bin 200 ölüme neden olan influenza salgınına dikkat çekti


Çin’deki koronavirüs salgınında ölenlerin sayısı 200’ü geçerken, kanıtlanmış vaka sayısı ise 10 bine dayandı. Çin’de 8 gündür yaklaşık 60 milyon kişi karantina altında tutuluyor. Çinli yetkililer bu dev karantinanın işe yaradığını söylüyor. Yabancı ülkelerde toplam 100 vaka görüldü. Yani toplam vakanın yüzde 99’u Çin’de yaşandı. Diğer taraftan virüse karşı hala bir tedavi ve aşının geliştirilememesi tartışılıyor. Ebola, Zika, Mers ve şimdi de koronavirus… Çin hükümeti virüsün genetik kodlarını hemen paylaştı. Bu bilgi virüsün kaynağını ve nasıl mutasyona uğradığını gösteriyor. Yani aşı için gerekli bilgi hemen dünya ile paylaşıldı. Ama dünya, yine aşıyı hemen bulamadı. Aşı için en iyi tahmin 3 ay ya da yıl sonu.

INFLUENZA VE KORONAVİRÜS

ABD merkezli CNN International kanalı ise “Çin ve dünya koronavirüs ile boğuşurken, ABD bir yandan da kendi salgını olan influenza ile boğuşuyor” diyerek ülkelerindeki ölümcül grip salgınına dikkat çekti. Haberde 2019 – 2020 sezonunda influenzanın ABD genelinde 15 milyon kişiye bulaştığı, 8 bin 200 ölüme neden olduğu ve 140 bin kişinin de grip salgını nedeniyle hastaneye yattığı kaydedildi.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir