Çin ilk kovid-19 aşı patentini aldı

Kovid-19 ile ilgili aşıda Rusya’nın ardından Çin de atağa kalktı. Rusya ilk aşının seri üretimine geçerken Çin de kovid-19 aşısı için ilk patentini aldı. Aşı tüm fazları tamamladı ve 320 kişi üzerine test edildi


Çin yeni koronavirüs salgınının sıfır noktası olan Wuhan’da ilk Kovid-19 aşı patentini aldı. PLA bulaşıcı hastalıklar uzmanı Chen Wei’nin ekibi tarafından geliştirilen ilk aşı aslında daha önce denenen iki aşıdan daha güvenli olduğu için geldi. Çin’in devlet tarafından işletilen Xinhua Haber Ajansı, Journal of the American Medical Association’da yayınlanan klinik çalışmalardan elde edilen verilere dayanarak, aşı adayının ‘güvenli olduğu ve bir bağışıklık oluşturduğu’ da bildirildi.

320 GÖNÜLLÜDE TEST EDİLDİ

Araştırmaya, 96’sı faz-1 klinik araştırmalara ve 224’ü faz-2 denemelere katılan 18 ila 59 yaşları arasındaki 320 sağlıklı gönüllü dahil edildi. Sonuçlar, aşının gönüllülerde nötralize edici antikorları etkili bir şekilde geliştirdiği ve bir bağışıklık tepkisini tetikleme yeteneğinin iyi olduğunu ortaya koydu. Cumartesi günü, Rusya Sağlık Bakanlığı da ülkenin ilk COVID-19 aşısının üretimine başladığını duyurdu ve ilk partilerin halka gitmeden önce doktorları ve sağlık çalışanlarını aşılamak için ayrılacağını belirtti. Rusya, Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen dünyanın ilk koronavirüs aşısını resmi olarak tescil ettirdi.

772 BİN CAN ALDI

Rusya, aşının üretimi ve kullanımıyla birlikte üçüncü bir deneme aşamasına devam etmeyi planladığından, duyuru dünya çapında şüphelere yol açtı. Koronavirüs salgını, Aralık ayında Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktığından bu yana 188 ülke ve bölgede 772.000’den fazla can aldı. ABD, Brezilya, Hindistan ve Rusya şu anda en kötü etkilenen ülkeler. ABD merkezli Johns Hopkins Üniversitesi tarafından derlenen rakamlara göre, dünya çapında 21.5 milyondan fazla COVID-19 vakası bildirildi ve iyileşme 13.5 milyonu aştı.

YAZAR: Serdar Irmak

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi mezunu olan Serdar Irmak, yüksek lisans eğitimine devam ediyor. Ekonomi ve sağlığa dair içerik üretiyor. 25 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çocukları hücreye attılar hapse girdiler

Çocukların internet ve oyun bağımlılığını azaltmaya çalışan Çin 12 yıldır bu sorunu bir ruhsal bozukluk olarak tanımladı ve önlemler alıyor. Ancak bazı tedavi merkezleri işi abartarak çocukları 10 gün hücreye kilitledi. İşletmeciler şu anda kendileri hapiste

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir