Çin antidepresanda ABD’yi geçebilir

Şehirleşme, hızlı sanayileşme ve artan stres seviyesi Çin’i antidepresan kullanımında dünya birinciliğine zorluyor. ABD’nin başı çektiği pazarı Çin’in alabileceği belirtiliyor


Sanayileşme ve yoğun kentleşme beraberinde çağımızın sorunu stresi hayatımıza soktu. Her yıl özellikle gelişmiş ülkelerde antidepresan ilaçların satışı rekorlar kırıyor. ABD’nin yıllardır başı çektiği antidepresan ilaçların yeni rotası Çin olacağa benziyor. Antidepresan pazarının 2018’de 13.7 milyar dolar olduğu ve 2025 yılına kadar 15.9 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Çin’deki satışların ABD’nin dört katından daha fazla bir nüfusa sahip olması ve sanayi gelişimi ile birlikte 8.5 milyar dolar olması tahmin ediliyor.

TEDAVİ ORANI DÜŞÜK

Çin’de kentleşme ve modern hayatın yaygınlaşması ile birlikte son 10 yılda antidepresan kullanımında bir artış var. Çin o kadar hızlı gelişiyor ki, ilaç kullanımına dair rakamların bilinmesi zor. 2003 yılında yapılan bir Dünya Sağlık Araştırması, Çin’de depresyon belirtileri olan kişilerin sadece yüzde 1’inin tedavi edildiğini gösterdi. Buna karşılık, depresyonlu Amerikalıların yüzde 35’i tedavi edildi. Çin’in nüfus büyüklüğü de düşünülünce bu sektörün gelişmemesi mümkün değil gibi gözüküyor.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir