Bebeklerin genetiğini değiştiren Çinli doktora 3 yıl hapis

Geçen yıl tüp bebek uygulamasında genetiğini değiştirdiği Lulu ve Nana isimli ikizlerin dünyaya gelmesini sağlayarak büyük tepki çeken Çinli He Jiankui’ye 3 yıl hapis cezası verildi


Genetiği değiştirilmiş bebeklerin dünyaya gelmesini sağlayarak tüm dünyanın dikkatini ve tepkisini çeken Çinli doktor He Jiankui’ye 3 yıl hapis cezası verildi. Shenzhen’de bugün görülen davada doktor He Jiankui’ye ayrıca yaklaşık 430 bin dolar para cezası da verildi.

‘KABUL EDİLEMEZ’ TEPKİSİ

Kasım 2018’de Crispr-Cas9 isimli yöntemi kullanan Çinli doktorun uyguladığı tüp bebek tedavisi ile Lulu ve Nana isimli genetiği değiştirilmiş ikizler dünyaya gelmişti. İkizlerin DNA’sı değiştirilerek AIDS’e karşı bağışıklık kazandırıldığı ileri sürülmüştü. Ancak He Jiankui’ye bilim dünyasından genlerin değiştirilmesinin ‘kabul edilemez’ olduğu yönünde tepkiler gelmişti.   Tartışmalı projede doktor He ile çalışan Zhang Renli’ye de iki yıl hapis ise 1 milyon yuan para cezası, bir diğer bilim insanı Qin Jinzhou’ya da 18 ay hapis cezası ve 500 bin yuan para cezası verildi.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir