Avrupalı doktorlar, Alternatif Çin Tıbbı’nın uyarılarla uygulanmasından yana

Alternatif Çin Tıbbı çoktan Çin sınırlarını aştı. Asya’dan Avrupa ulaşan geleneksel tedavi yöntemleri tartışmaları da beraberinde getiriyor. Avrupa Akademileri Bilim Danışma Kurulu ile Avrupa Tıp Akademisi Federasyonu, alternatif Çin tıbbının uyarılarla uygulanmasını belirtti


Binlerce yıllık geleneği temsil eden Alternatif Çin Tıbbı’nın anne sütünü artırdığı, tansiyonu dengelediği, kısırlığa karşı etkili olduğu, cildi gençleştirdiği, psikolojiye iyi geldiği, eklem ağrılarını azalttığı, kalp ve felce karşı koruduğu söyleniyor. Hatta geleneksel Çin tedavi yöntemlerinin birçok kanser türüne karşı bile etkili olduğuna inanılıyor.

SOSYAL MEDYA ETKİSİ

Günümüzde tüm bu söylentiler sosyal medya aracılığıyla hızla yayılıyor. Twitter, Facebook, Instagram ve YouTube üzerinden açılan Alternatif Çin Tıbbı sayfaları milyonlarca kişiye ulaşıyor. Örneğin CNN International sitesindeki habere göre Alternatif Çin Tıbbı’ndan gelişmeler aktaran “The Truth About Cancer” isimli Facebook sayfasının tam 1.3 milyon üyesi bulunuyor. Ancak uzmanlar Alternatif Çin Tıbbı’nın her ne kadar birçok hastalığa karşı iyi geldiği kanıtlansa da bu tür tedavilerin doktorlar eşliğinde uygulanması gerektiğin söylüyor.

130 MİLYAR DOLARLIK ENDÜSTRİ

Tüm uyarılara rağmen Alternatif Çin Tıbbı’na ilgi her geçen gün artıyor. Geleneksel tedavi yöntemleri endüstrisinin sadece Çin’deki yıllık değeri 130 milyar dolara ulaşmış durumda. Çinli yetkililerin de alternatif tedavi yöntemlerinin bilimsel açıdan kanıtlanması için çalışmaları da aralıksız sürüyor. Avrupa Akademileri Bilim Danışma Kurulu (EASAC) ile Avrupa Tıp Akademisi Federasyonu (FEAM) yetkilileri de Alternatif Çin Tıbbı’nın Avrupa’da uyarılarla yani uzmanların kontrolünde uygulanması gerektiğini açıkladı.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir