ABD’ye ulaşan Çin’deki virüs mutasyona uğrayabilir ve daha fazla yayılabilir

Çin’de ilk olarak Wuhan’da ortaya çıkan SARS benzeri gizemli bir hastalık olan virüs salgını hakkında yeni açıklamalar yapıldı: Ölenlerin sayısı 9’a yükseldi, virüs mutasyona uğrayabilir ve daha fazla yayılabilir. Virüsü taşıyan bir Çinli’nin ABD’de karantinaya alınmasının ardından dünya panik de arttı. Dünya Sağlık Örgütü ise bugün acil olarak toplanıyor


Dünyanın gündemi günlerdir Çin’de ortaya çıkan virüs. ABD’de de ortaya çıktı. Ölenlerin sayısı 9’a yükseldi. Virüsün mutasyona uğrayabileceği kaydedildi. Ayrıca daha fazla yayılabileceği belirtildi. Çin’deki virüsle ilgili son gelişmeler şöyle;

İLK KEZ ABD’DE GÖRÜLDÜ

İlk olarak Wuhan kentinde görülen ve ardından hızlıca başta önce Çin’de sonra da yurtdışında yayılan virüs dün ABD’de ortaya çıktı. İlk olarak CNN’in duyurduğu haberde Wuhan’dan Washington eyaletine giden 30 yaşındaki bir Çinli erkekte virüsün saptandığı kaydedildi. Çinli yetkililer ise SARS benzeri gizemli koronovirüs ile ilgili yeni açıklamalar yaptı.

DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ TOPLANIYOR

Dünya Sağlık Örgütü bugün Cenevre’de olağanüstü toplanıyor. Çinli yetkililer de toplantılarda yerini alacak. Çin’de 2002 yılındaki benzer bir virüs salgınında 800’den fazla kişi yaşamını yitirmişti. Çin’de halihazırda yaşanan Yeni Yıl tatili nedeniyle milyonlarca kişi yolculuk yapıyor. Bu neden son ortaya çıkan virüsün daha fazla ölüme neden olmasından endişe ediliyor. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Başkan Yardımcısı Li Bin de Çin’de festival nedeniyle virüsün daha hızlı yayılabileceğini ve kontrol etmenin daha zor olabileceğini duyurdu.

VİRÜS MUTASYONA UĞRAYABİLİR

Çin’de virüsün ilk olarak Aralık ayında görüldüğü 11 milyon nüfuslu Wuhan’da Çin’de 25 Ocak’ta kutlanacak olan Yeni Yıl etkinlikleri iptal edildi. Wuhan’da ayrıca canlı hayvan eti satılması yasaklandı. Kenttekiler “seyahat etmeyin” uyarıları yapılıyor. Virüsün ilk başta insanlara Wuhan’daki pazarlarda bulunan hayvanlardan bulaştığı açıklanmıştı. Ancak önceki gün yapılan açıklamada virüsün insandan insana geçtiği duyuruldu. Çin Ulusal Sağlık Komisyonu Başkan Yardımcısı Li Bin ise virüsün mutasyona uğrayabileceğini kaydetti. Bu nedenle daha fazla kişiye de bulaşma ihtimalinin olduğu belirtildi. Çinli yetkililer, virüsün ilk kaynağına yani virüsü ilk taşıyan kişiye henüz ulaşılamadığını vurguladı. Ancak Wuhan’da satışı yasa dışı olan hayvanların satıldığı bir pazarın virüsün çıkış kaynağı olduğu belirlendi.  

ÇİN’DE 440 VAKA

Çin genelinde SARS benzeri virüsün bulaştığı kişi sayısı 440’a yükseldi. Virüs Çin dışında şimdiye kadar Güney Kore, Japonya, Tayland ve ABD’de görüldü.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir