5G ile 200 kilometre uzaklıktan ameliyat

5G teknolojisi daha çok Çin ile ABD arasında yaşanan ticaret savaşında duyuyoruz. Ancak Çinli bilim insanları 5G’yi çoktan tıpta kullanmaya başladı


Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşı Huawei üzerinde kilitlendi. 5G teknolojisinde küresel lider pozisyonunda olan Çinli teknoloji devi Huawei, ABD’nin kara listesine alındı. Özetle “5’inci nesil yani çok daha hızlı internet hizmeti” şeklinde tanımlayabileceğimiz 5G’nin tıp alanında da çığır açması bekleniyor.

1 SAAT SÜRDÜ

Öyle ki Çinli uzmanlar çoktan 5G’yi kullanmaya başladı. Çinli doktorlar, son olarak 5G teknolojisi sayesinde 200 kilometre uzaklıktaki bir ameliyatı gerçekleştirdi. Bir hastaya oturdukları yerden safrakesesi ameliyatı yapan doktorlar, “Operasyon çok iyi geçti. Hastanın sağlık durumu iyi. 5G sayesinde artık birçok ameliyatı daha fazla doktor dahil olabilecek. Böylece daha sağlıklı sonuçlar çıkacak. Üstelik doktorların bulundukları yerden hareket etmeleri gerekmeyecek” dedi.

Hubei eyaletinde gerçekleştirilen ameliyat 1 saat sürdü. Shiyan kentindeki Taihe Hastanesi’ndeki doktorlar, 5G teknolojisi ile Shennongjia kentindeki bir diğer hastanede ameliyatı gerçekleştirdi.  Doktorlar 5G’nin hızı sayesinde gerçek zamanlı olacak şekilde müdahalelerde bulundu.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir