300 milyon yetişkin uyku problemi yaşıyor

Çin Uyku Araştırmaları Derneği’ne göre, ülkedeki 300 milyondan fazla insanın uyku problemi bulunurken, bu rakam artmaya devam ediyor. Ülkede uyku yardımı pazarının ise 14.6 milyar dolardan fazla olduğu belirtildi


Yoğun iş temposu ve stresle birlikte artan uyku problemi, Çin’de yaygın hale gelmeye başladı. Çin Uyku Araştırmaları Derneği’ne göre, ülkenin yetişkinlerinin yüzde 38’inden fazlası uyku problemi çekerken, bu rakam yaklaşık olarak 300 milyon kişiye denk geliyor. Shanghai’de bulunan araştırma şirketi CBNData verilere göre ise bu durum uyku yardımı pazarında canlanmayı tetiklediğini gözler önüne serdi. Yapılan araştırmalar, uyku yardımı pazarının 14.6 milyar dolardan fazla olduğunu gözler önüne serdi.

YARDIMCI ÜRÜN SATIŞLARI YÜZDE 10 ARTTI

Yine CBNData tarafından yayımlanan bir rapora göre, Çinli’lerin yaklaşık yüzde 84’ünün uyku sorunları yaşadıklarında çözüm aramaya istekli oldukları belirtildi. Son üç yılda ise uyku problemine yardımcı olması amacıyla tasarlanan çevrimiçi ürünlerin satışlarının her yıl yüzde 10’dan fazla arttığı vurgulandı. Ayrıca raporda, uykusuzluğun ana nedeninin iş baskılarının olduğu belirtilirken, insanların yüzde 70’inin bu durumdan etkilendiği ifade edildi.

ALTERNATİF TIBBIN YÖNTEMİ: AKAPUNKTUR

Uyku problemini çözmek için alternatif tıpta ön plana çıkan yöntem ise akapunktur oldu. Çin alternatif tıbbının ünlü tedavi yöntemi akapunktur, Çin’de asırlardır uygulanmaya devam ediyor. Yöntem sayesinde, bel ve boyun ağrıları başta olmak üzere stres kaynaklı uyku problemlerinin tedavisi gerçekleştiriliyor. 1980’lerden bu yana Dünya Sağlık Örgütü tarafından desteklenen bu yöntem, vücudun belirli noktalarına iğne batırılarak uygulanıyor.

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Çin üç dev şirketin uçuşlarını durdurdu

Çin havacılıkta Kovid-19'un yayılmasını engellemek adına 4 Haziran'da ceza ve askıya alma süreci başlatmıştı. O sürecin ilk adımları atıldı ve üç dev şirketin uçuşları durduruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir