Rusya, Ukrayna'ya ait bir drone tarafından vurulduğundan şüphelenilen akaryakıt ihracat terminalindeki operasyonları askıya aldı

Andrew Osborne ve Maxim Rodionov tarafından

(Reuters) – Rus enerji şirketi Novatek Pazar günü yaptığı açıklamada, Ukrayna medyasının drone saldırısı olduğunu söylediği olay nedeniyle çıkan yangın nedeniyle Baltık Denizi'ndeki büyük bir yakıt ihracat terminalindeki bazı operasyonları durdurmak zorunda kaldığını söyledi.

Finlandiya Körfezi'nde, St. Petersburg'un 170 km (110 mil) batısında yer alan dev Ust-Luga kompleksi, petrol ve gaz ürünlerini uluslararası pazarlara göndermek için kullanılıyor. Hafif ve ağır nafta, kerosen ve dizelin deniz yoluyla taşınması için standart gaz yoğunlaşmasını (bir tür hafif yağ) işler.

Kesintinin ne kadar süreceği, kaç tankerin limanın dışında boşta kalacağı ve bunun uluslararası enerji piyasaları üzerinde ne gibi bir etki yaratacağı belli değil.

Interfax-Ukrayna haber ajansı, adı açıklanmayan kaynaklara dayandırarak, yangının Ukrayna güvenlik güçlerinin özel bir operasyonunun sonucu olduğunu söyledi.

Bir kaynağın, “Leningrad bölgesindeki Ust-Luga petrol terminali düşman için önemli bir tesistir. Yakıt burada arıtılıyor ve diğer şeylerin yanı sıra Rus birliklerine tedarik ediliyor.”

“Böyle bir terminale yapılan başarılı bir saldırı, yalnızca düşmana ekonomik zarar vermekle kalmıyor, saldırganları Ukrayna'da savaş yürütmek için para kazanma fırsatından mahrum bırakıyor, aynı zamanda Rus ordusunun yakıt lojistiğini de önemli ölçüde karmaşık hale getiriyor.”

Reuters, yangının Ukrayna'ya ait bir insansız hava aracı saldırısının neden olduğunu doğrulamadı.

Böyle bir saldırı gerçekleşirse, Kiev'in, savaş alanında savunmada olduğu ve Batı'dan fon sağlama mücadelesi verdiği bir dönemde, kendi geliştirdiği insansız hava araçlarını kullanarak, Rusya'ya normalden daha derin saldırılar başlatma becerisini ortaya koymuş olacak. seviyor

Son günlerde Rus enerji tesislerini hedef alan bir dizi saldırının sonuncusu olan bu tür bir saldırı, önemli altyapı tesisleri etrafındaki Rus hava savunma sistemlerinin kalitesi hakkında ciddi soruları gündeme getirecek.

READ  Elon Musk, Gina Carano'nun 'Mandaloryalı' Saldırısı Nedeniyle Açılan Disney Davasını Finanse Ediyor

Rusya'nın, doğu Ukrayna'da Rusya'nın elindeki bir kasabada sivillere yönelik Ukrayna topçu saldırısında en az 25 kişi öldü ve bu, sona erme belirtisi göstermeyen bir savaşta Rusya'nın daha geniş bir tepkisine yol açtı.

Leningrad bölgesi valisi Alexander Drostenko, Telegram mesajlaşma uygulamasında Ust-Luga terminalinde herhangi bir can kaybının yaşanmadığını ve tüm işçilerin güvenli bir şekilde tahliye edildiğini söyledi.

Rus haber ajansları, iki depolama tankı ve bir su istasyonunun hasar gördüğünü ancak yangının kontrol altına alındığını bildirdi.

Rusya'nın en büyük sıvılaştırılmış doğal gaz üreticisi Novatek, yaptığı açıklamada, “dış etki” sonucu olduğunu söylediği yangının ardından bazı operasyonlarını durdurduğunu söyledi.

Şirket, “Novatek-Ust-Luga'daki teknik süreç durduruldu ve sonuçları ortadan kaldırmak için bir operasyonel merkez kuruldu. Hasar değerlendirmesi daha sonra yapılacak” dedi.

Rus haber ajansı Shat, çok sayıda patlamanın ardından bölge sakinlerinin yakınlarda çalışan insansız hava araçlarını duyduğunu bildirdi.

Rusya ve Ukrayna, tedarik hatlarını ve lojistiği aksatmak için tasarlanmış saldırılarla birbirlerinin enerji altyapısını hedef alırken, her iki taraf da diğerinin moralini bozmaya çalışıyor.

Cuma günü, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki Batı bölgesi Bryansk'taki bir petrol deposuna insansız hava aracı saldırısı düzenlendi ve Moskova bunu Kiev'i suçladı. Rusya'nın Baltık Denizi'ndeki bir petrol terminaline düzenlenen saldırıdan bir gün sonra Rus yetkililer, saldırının başarısız olduğunu söyledi.

Güvenlik servisleriyle olan bağlantılarıyla tanınan Rus haber ajansı BASA, Pazar günü Telegram'da büyük alevlerin gökyüzüne fırladığı bir sanayi kompleksi gibi görünen şeyin görüntülerini yayınladı.

St Petersburg merkezli Fontanka haber kaynağının haberine göre, üç uluslararası tanker Ust-Luga terminali yakınında demirlendi ancak yangından kaynaklanan herhangi bir hasar bildirilmedi.

Drostenko, “yüksek alarm rejiminin” uygulamaya konulduğunu ve yetkililerin acil bir toplantı için toplandığını söyledi.

READ  Taylor Swift'in İşkence Görmüş Şairler Dönemi ve Tüm Emo Tumblr Çocukları İçin Yeni Albüm

Novatek, son verilere göre 2023 yılının ilk yarısında komplekste 3,4 milyon ton sabit gaz kondensatı işledi; bu rakam, bir önceki yılın aynı dönemine göre %0,6 daha fazla.

(Maxim Rodionov ve Andrew Osborne tarafından hazırlanan raporlar Vladimir Soldatkin, Pavel Polydiuk ve Lydia Kelly tarafından hazırlanan ek raporlar; Andrew Osborne tarafından yazılanlar William Mallard, Hugh Lawson ve Susan Fenton tarafından yazılanlar)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir