Raporun yaş ayrımcılığına ilişkin endişeleri gündeme getirmesi nedeniyle Demokratlar Biden'ın etrafında toplandı

  • Yazan: Sam Cabral ve Madeline Halbert
  • Capitol Hill ve New York'tan BBC Haberleri

görüntü kaynağı, İyi resimler

resim yazısı,

Bay Biden'la vakit geçiren Demokratlar, onu keskin ve odaklanmış biri olarak savundular

Demokratlar, gizli belgeleri ele almasıyla ilgili bir raporun Biden'ın yaşı ve akıl sağlığıyla ilgili endişeleri artırmasının ardından Başkan Joe Biden'ı savunuyor.

Bay Biden gizli belgelere sahip olduğu için suçlanmayacak ancak rapor onu “hafızası kötü olan iyi niyetli yaşlı bir adam” olarak tanımlıyor.

Başkan Yardımcısı Kamala Harris açıklamayı “gereksiz, yanlış ve uygunsuz” olmakla eleştirdi.

Ayrıca avukatın “açıkça siyasi amaçlı” olduğunu da iddia etti.

Donald Trump'ın atadığı Robert Hurr, geçen yıl Biden'ın gizli belgeleri soruşturmasına liderlik etmek üzere atandı.

Kendisi, Ocak ayında ABD Başsavcısı Merrick Garland tarafından, Donald Trump'ın çok gizli dosyaları yanlış kullandığı iddiası nedeniyle ayrı bir özel danışman ataması nedeniyle yargının Cumhuriyetçiler tarafından eleştirilmesi üzerine seçilmişti.

Ancak Bay Hare'in kamuoyuna açıklanan açıklamasında, başkanın anısına ilişkin yorumların “uzmanlığınız ve sevkiniz dahilinde olacak şekilde” düzenlenmesi gerektiğini belirten bir Beyaz Saray mektubu da yer alıyordu.

Daha önce avukat olarak çalışan Bayan Harris, bu eleştiriyi Cuma günü düzenlediği basın toplantısında yineledi.

“Cumhurbaşkanının bu rapordaki davranışının karakterize ediliş şekli gerçeklere dayalı olarak bundan daha yanlış olamazdı ve açıkça siyasi motivasyona sahipti” dedi.

“Böyle bir durumda bir avukatın rolü ve sorumluluğu söz konusu olduğunda, yüksek düzeyde dürüstlük beklemeliyiz.”

Capitol Hill'deki Demokrat müttefikler de BBC'ye Bay Harr'ın yorumlarının soruşturma kapsamı dışında olduğuna inandıklarını söylediler.

Oregon Senatörü Jeff Merkley, “Bunun, özel danışman ve özel danışman rolüne yaklaşmanın tamamen uygunsuz bir yol olduğunu düşünüyorum” dedi.

“Çok uygunsuz bir bölgeye girmesi talihsiz bir durum.”

Minnesota'dan Tina Smith, Bay Harr'ın yorumlarını “çirkin” ve “iğrenç” olarak nitelendirdi ve onu özel danışman olarak görevini “bariz bir şekilde siyasallaştırmakla” suçladı.

Yeniden seçim kampanyasını başlattığından beri Bay Biden, yaşı ve zihinsel yetenekleriyle ilgili endişelerden rahatsız oldu.

Kendisi 81 yaşında ve Cumhuriyetçilerin önde gelen 77 yaşındaki eski Başkan Donald Trump'tan birkaç yaş büyük.

Rapor seçmenlerin kaygılarını giderme konusunda çok az şey yaptı. Raporda Bay Biden'ın, oğlu Beau'nun ne zaman kanserden öldüğünü ya da müfettişlerle yapılan görüşmelerde ne zaman başkan yardımcısı olarak görev yaptığını hatırlamadığı iddia ediliyor.

Ancak Cuma günü BBC'ye konuşan Demokratlar, başkanın zihinsel yetenekleri konusunda endişe duymadıklarını söyledi.

Georgia Senatörü Jon Ossoff, rapordan çıkarımları özetleyerek şunları söyledi: “Hiçbir suçlama önerilmemektedir. Normalde dikkatli ve önemli bir rapordan beklenecek olağandışı yorumlar. Sonunda sadece gürültü.”

Senato'nun en genç üyesi Bay Ossoff, son aylarda başkanla “hatırı sayılır bir zaman” geçirdiğini vurguladı.

“Onu keskin, odaklanmış, ilgi çekici, güçlü ve yetenekli buldum” dedi.

Bay Ossoff'un Cuma günü düzenlediği basın toplantısında cumhurbaşkanını “düşünceli ve deneyimli” olarak nitelendiren Maryland Senatörü Chris Van Hollen da dahil olmak üzere meslektaşları da aynı görüşteydi.

Demokratların başkana “güveninin tam” olduğunu söyledi. “Bu ülkenin neye ihtiyacı olduğunu anlayan biriyle birlikte kalmak istiyoruz.”

video başlığı,

İZLE: Biden uzman tavsiyesine yanıt verdi: “Yaşlıyım, ne yaptığımı biliyorum”

Ancak koridorun karşı tarafındaki meslektaşlarından bazıları, Bay Harr'ın gözlemlerinin, Bay Biden'ın başkanlık görevine uygun olmadığı yönünde artan algıyı körüklediğini söyledi.

Kuzey Carolina senatörü Thom Tillis BBC'ye “O elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor ve ben de onun elinden gelenin en iyisini yapması konusunda endişelenmeye başlıyorum” dedi.

Ilımlı Cumhuriyetçi, “78 ya da 178 yaşında olmanız umurumda değil, eğer özgür dünyanın lideri olacaksanız, oyununuzda yüzde 100 başarılı olmalısınız” dedi.

Virginia Üniversitesi Siyaset Merkezi direktörü Larry Sabato BBC'ye, Bay Biden'ın yaşıyla ilgili endişelerin yeniden seçim kampanyası için “kalıcı bir sorun” olduğunu söyledi.

Uzmanlar, kampanya sürecinde Bay Biden gibi gaflarına rağmen anketlerin Bay Trump'ın seçmenlerden yaşı konusunda çok fazla eleştiri almadığını gösterdiğini söylüyor.

Son aylarda hem Bay Biden hem de Bay Trump, kamuoyu önünde konuşurken dünya liderlerinin ve ABD'li politikacıların isimlerini birçok kez karıştırarak kamuya açık hatalar yaptılar.

Ancak Muhlenberg Koleji Kamuoyu Enstitüsü müdürü Chris Borick, Bay Trump'ın abartılı tarzı ve “sürekli saldırgan duruşunun” kendisini daha dinamik bir aday gibi hissetmesine neden olabileceğini söyledi.

Bay Trump'ın yaşıyla ilgili endişelerin “aynı şekilde devam etmediğini” söyledi.

Ancak Bay Biden'a göre kampanyası, onun zihinsel olarak göreve uygun olmadığı algısını gidermeye odaklanmalı.

“Rapor bir diklik hissi katıyor [Biden’s] Bunun üstesinden gelmeye yönelik çabalar şüphesiz kampanyasının önünde önemli bir engel olacaktır.” dedi Bay Boric.

READ  Mike McCarthy Cowboys'un başantrenörü olarak hayatta kaldı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir