Qualcomm'un 8S Gen 3'ü daha pahalı üst düzey telefonları hedefliyor

Qualcomm, yetenekler ve fiyat açısından mevcut amiral gemisinin altında kalacak şekilde tasarlanmış yeni bir yonga seti tanıttı. Snapdragon 8S Gen 3, cihaz içi yapay zeka modelleri desteği de dahil olmak üzere 8. Nesil'in özelliklerinin çoğunu çok daha ucuz telefonlara getirmeyi hedefliyor. Bu, en üst düzey 8 serisi çipler için yeni bir aşamaya işaret ediyor ve aynı zamanda biraz kafa karıştırıcı.

Tüm bunlara girmeden önce basit şeylerle başlayalım: 8S Gen 3, standart 8 Gen 3 ile aynı GPU'yu içerir, ancak daha az verimli bir çekirdeğe sahiptir ve 8'de 3,0 GHz ve 3,4 GHz gibi daha düşük bir frekansta çalışır. Gen 3, Prime Core'a kadar çalışıyor. Yeni 8S Gen 3, Wi-Fi 7 desteği içeren önceki nesil modem X70 5G'yi kullanıyor. Donanımla hızlandırılmış ışın izleme desteği de var, bu nedenle fotogerçekçi oyunlar daha sorunsuz çalışıyor; bu, bugünlerde telefon amiral gemileri için bir referans noktası gibi görünüyor.

Doğal olarak yapay zeka var. 8S Gen 3, cihazda çok modlu üretken yapay zekayı destekler ve Llama 2 ve Gemini Nano gibi 10 milyara kadar parametreyle büyük dil modellerini çalıştırabilir. Snapdragon 8 Gen 3'ün tüm yapay zeka yeteneklerini sunmuyor ancak nesil yapay zeka sanal asistanlarını ve görüntü geliştirmeyi destekliyor.

Qualcomm'un üst düzey ürün yönetimi direktörü Deepu John'un açıkladığı gibi, her bir Snapdragon üst düzey katmanı üç alt kategoriye ayrılabilir. Üç farklı teklife sahip Snapdragon 8, 7, 6 ve 4 serisi yonga setleri bulunmaktadır. Bu “S” serisi çip, standart 8 Gen 3'ün altında yer alıyor ve Qualcomm'un 8 Plus Gen 3'ü piyasaya sürmesi durumunda en üstte yer alacak.

Biliyor musun? En iyi ihtimalle, telefon üreticilerinin OnePlus 12R gibi amiral gemisi telefonlarında hala 2022'nin amiral gemisi Snapdragon 8 Gen 2'yi kullandığını hatırladığınızda durum daha da kafa karıştırıcı oluyor. Snapdragon 7 Gen 3, 8S Gen 3'ün hemen altında yer alıyor, ancak gelen tek model o. Birkaç telefon. Qualcomm, belki de OEM'lerin MediaTek'e yönelmesini engellemek amacıyla üst düzey telefon pazarını oldukça ince dilimliyor gibi görünüyor.

READ  Rusya, ISS'ye Sevgililer Günü İlerleme Tedarik Gemisini Denize İndirdi

Her iki durumda da 8S Gen 3, ABD'de hemen satılacak cihazlar arasında olmasa da, yakında piyasada görünmeye başlayacak. Honor, iQOO, Realme, Redmi ve Xiaomi, platformu “önümüzdeki aylarda” beklenen yeni cihazlarla kullanacaklarını söylediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir