Prens Harry, İngiltere'deki güvenlik önlemleri nedeniyle Yüksek Mahkeme'deki davayı kaybetti

Prens Harry, İngiltere'de sahip olduğu güvenlik düzeyi konusunda hükümete Yüksek Mahkeme'de açtığı davayı kaybetti.

Sussex Dükü, hükümdar olarak çalışmayı bıraktıktan sonra koruma statüsünü azaltan daha önceki bir kararı bozmayı başaramadı.

Yüksek Mahkeme, kararın ne yasadışı ne de mantıksız olduğunu tespit etti.

Prens Harry, hukuk sözcüsünün “adaletin sağlanmasından umutlu” olduğunu söylemesiyle son karara itiraz etmeye çalışacak.

Avukatları kararın alınma şeklinin adil olmadığını savunurken, Yüksek Mahkeme kararında öyle olmadığı belirtildi.

Prens Harry, ülkede bulunduğu süre boyunca kendisine artık aynı düzeyde kamu tarafından finanse edilen güvenlik sağlanmayacağı söylendikten sonra yasal itirazı başlattı.

İçişleri Bakanlığı, diğer yüksek profilli ziyaret figürlerinde olduğu gibi İngiltere'ye yapacağı ziyaretlerdeki güvenliğinin algılanan riske bağlı olarak düzenleneceğini söyledi ve Çarşamba günü mahkemenin kararının “memnuniyet verici” olduğunu söyledi.

Dük'ün itirazına karşı çıkan İçişleri Bakanlığı avukatları, Yüksek Mahkeme'ye Prens Harry'nin polis korumasını hâlâ kamu tarafından finanse edeceğini ancak bunların tam zamanlı istihdam için sağlanan otomatik koruma yerine “kendisine özel olarak uyarlanacağını” söyledi. Kraliyet Ailesi.

Üst düzey kişilere yönelik güvenlik düzenlemelerini içeren yasal işlemlerin çoğu Aralık ayında özel olarak gerçekleştirildi ve emekli Yüksek Mahkeme yargıcı Sir Peter Lane Çarşamba sabahı bir karar yayınladı.

Bunun Dük'ün gelecekteki Birleşik Krallık ziyaretleri üzerinde etkileri olabilir, çünkü daha önce azalan güvenliğin ailesini ülkeye getirmeyi zorlaştırdığını iddia etmişti.

Kararda Sör Peter, Prens Harry'nin koruma statüsünün düşürülmesi kararının yasa dışı olmadığı ve politikadan ayrılmanın haklı olduğu yönünde Dük'ün davasını reddetti.

Kararın ne mantıksız ne de usul açısından adaletsiz olmadığı sonucuna vardı.

Kısmen düzeltilmiş 51 sayfalık belgede Sir Peter, Harry'nin avukatlarının, Harry'nin kraliyet ailesi üyelerinin güvenliğini düzenleyen Kraliyet ve VIP Yürütme Komitesi (RAVEC) kapsamında nasıl koruma aldığı konusunda “uygunsuz… bir açıklama” yaptığını söyledi. . Diğer VIP'ler. Sorumluluğu İçişleri Bakanlığı'na devretmiştir ve Metropolitan Polisi, Kabine Ofisi ve Kraliyet Ailesini kapsamaktadır.

READ  Unilever, Ben & Jerry's de dahil olmak üzere dondurma birimini elden çıkarıyor

Karar ayrıca Ravek'in Prens Harry için tasarladığı “ısmarlama” sürecin “yasal olarak geçerli” olduğunu da ortaya koydu.

Prens Harry'nin pozisyonunu daha da detaylandıran Sir Peter, kararında şunları yazdı: “Dük, Büyük Britanya'ya her geldiğinde, Kraliyet Ailesi içindeki konumu ve geçmişi ve bugünüyle ilgili faktörler nedeniyle Devletten güvenlik koruması alması gerektiğini düşünüyor. Ravek bu görüşü paylaşmıyordu.”

Ocak 2020'de Kabine Sekreteri, Prens Harry'nin özel sekreterine “davacının mevcut güvenlik düzenlemelerinin yürürlükte kalmasını beklememesi gerektiğini” söyledi ve bunun ayın ilerleyen saatlerinde başka bir toplantıda “yeniden vurgulandığını” söyledi.

Duruşma sırasında sunulan delillerin vurgulandığı kararda, prensin güvenlik kaygılarına ilişkin örnekler de ortaya çıktı.

Sussex Dükü ve Düşesi'nin Şubat 2020'de dönemin Kabine Sekreteri Sir Mark Sedwill'e bir mektup gönderdiği belirtildi. Ailesi azaldı”.

Prince şunları söyledi: “Kim kendisini ve ailesini, 23 yıl önce kimsenin annemi koymaya istekli olmadığı ciddi zarar ve tehlikeye atmayı, bugün, yukarıda bahsedildiği gibi ırkçılık ve aşırıcılık katmanlarını da ekleyerek yüksek riskle karşı karşıya bırakmayı göze alabilir?” dedi. , Birisi olabileceklerden sorumlu tutulmaktan rahattır. Bu seçimin sorumluluğunu almaya hazır olan kişinin adını seviyorum.

Geçen yıl Prens Harry, Britanya'yı ziyaret ettiğinde polis koruması için özel olarak ödeme yapmasına izin verilmesine yönelik ayrı bir yasal teklifi kaybetti; bu durumda, tam zamanlı kraliyet ailesi olarak çalışmaktan vazgeçtiği için koruma azaltıldı.

Kararında Sör Peter, dükün kendi koruması için ödeme yapma teklifini “kişinin Revek kohortunun bir üyesi olmakla bağlantılı korumaya hakkı olduğu veya olmadığı gerekçesiyle” reddettiğini tespit etti.

resim yazısı,

Sussex Dükü ve Düşesi 2020'de kraliyet görevlerinden istifa etti

Prens Harry'nin sözcüsü Çarşamba günü yaptığı açıklamada, karara itiraz edeceğini söyledi.

Bir açıklamada, “Duke ayrıcalıklı muamele talep etmiyor, Ravek'in kendi kurallarının adil ve hukuka uygun şekilde uygulanmasını, Ravek'in kendi yazılı politikasına uygun olarak diğer herkesle aynı kabul edilmesini sağlamayı istiyor” dediler.

“Ravek, yazılı politikasını Sussex Dükü'ne uygulama konusunda başarısız oldu ve onu belirli bir risk analizinin dışında bıraktı” diye eklediler.

Ancak Sir Peter'ın kararına göre, risk değerlendirmesinden geçmenin “bir hak, hatta bir fayda bile olmadığını. Bu… analitik bir araç” olduğunu söyledi.

Prens Harry'nin bir sözcüsü, “kendisine uygulanan sözde 'ısmarlama süreç'in, risk analizinin yerini alamayacağını” savundu.

Şunları eklediler: “Sussex Dükü Temyiz Mahkemesinden adaleti alacağından emin ve dava devam ederken daha fazla yorum yapmayacak.”

Aralık ayındaki duruşmaya katılmayan Prens Harry, eşi Meghan ve iki çocuğuyla birlikte ABD'de yaşıyor.

Dük'ün İngiltere'ye yaptığı son ziyaretler kısa sürdü. Bu ayın başlarında 39 yaşındaki adam, Kral Charles'ın kanser teşhisi sonrasında babasıyla 45 dakikalık bir toplantı için ülkeye yaptığı seyahatin ardından İngiltere'de 24 saatten biraz fazla zaman geçirdi.

Prens Harry en son Mayıs ayında Kral'ın taç giyme töreni sırasında kraliyet etkinliğinde göründü.

Dükün Westminster Abbey'deki törenden kısa süre sonra ayrılmasıyla bu da kısa sürdü. Ancak bir kaynak, ABD yayın organı Page Six'e o sırada Prens Harry'nin oğlu Archie'nin doğum günü için geri dönmek için “her türlü çabayı” göstermek istediğini söyledi – ki bu da aynı gündü.

Harry'nin ailesiyle olan gergin ilişkisinin de ziyaretlerinin kısa sürmesinde rol oynadığı düşünülüyor.

Kararın ardından bir İçişleri Bakanlığı sözcüsü şunları söyledi: “Mahkemenin bu davada hükümetin pozisyonunu desteklediğini görmekten memnuniyet duyuyoruz ve sonraki adımlarımızı dikkatle değerlendiriyoruz.”

Şöyle devam ettiler: “Birleşik Krallık Hükümeti'nin savunma sistemi katı ve orantılıdır.

“Bu düzenlemeler hakkında ayrıntılı bilgi vermemek uzun süredir devam eden politikamızdır; zira bunu yapmak, bunların bütünlüğünü tehlikeye atacak ve bireylerin güvenliğini etkileyecektir.”

Prens Harry, karardan bu yana kamuoyunun önüne çıkmasa da bir hayır kurumu için çekilen videoda yer aldı.

WellChild Ödülü adaylıkları için kamera karşısına geçen kısa bir mesajda Dük, karmaşık tıbbi rahatsızlıkları olan gençlerin “olağanüstü gücüne ve ruhuna” övgüde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir