Virüsler, savaşlardan ve doğal afetlerden daha fazla ölüme neden oldu

Araştırmacı yazar Bryan Walsh, pandemiler hakkında BBC’ye bir yazı kaleme altı


Yazar Bryan Walsh’ın BBC için kaleme aldığı makaleden bazı detayarlar; “Ekim 2019’da 65 milyon kişinin ölümüne neden olabilecek bir pandemi simülasyonuna katıldım. 2017’de TIME’a ‘Uyarı: Dünya Başka Pandemiye Hazır Değil’ yazısı yazdım. 2019’da Trump’ın Sağlık Kurulu, Crimson Contagion isimli tatbikat hazırladı. Bu senaryoya göre de Çin’den yayılacak bir koronavirus dünyayı kaplayacak ve sadece ABD’de 586 bin kişi ölecekti. Virüsler tarih boyunca savaşlardan ve tüm doğal afetlerden daha fazla insanın ölümüne neden oldu. Virüsler kendilerini kopyalayabildikleri için bu kadar ölümcül.

Sıtma: Her yıl 500 bin ölüm
6. yy-veba: 50 milyon ölüm; o dönem dünya nüfusunun yarısıydı
14. yy-Kara Ölüm: 200 milyon ölüm
20. yy-Çiçek: Sadece o yüzyıl 300 milyon ölüm
1918- İspanyol gribi: 50-100 milyon ölüm
Çok çabuk çoğalan virüsler; ortalama 1-3 kişiye bulaşıyor. 19. yy’da insan ömrü 29 yıldı. Modern dönem öncesi şehirler nüfuslarını sadece salgında ölen vatandaşlarının yerine göçmenleri koyarak sürdürüyordu. Aşılar-antibiyotikler dünyayı değiştirdi. Virüsler gitti küresel büyükşehirler geldi. Peki virüslere karşı savaşı kazandık mı? 19. yy’dan beri virüs ölümleri %1’e düştü. Ama Kovid-19 tehdidin bitmediğini gösterdi. 1980’den beri salgınlar yıllık 3 kat artı. Bunun sebebi belli; 50 yılda gezegendeki insanlar 2 kat arttı. Günümüzde; İnsanoğlunun 10 bin yılda yaptığı çiftliklerden daha fazla çiftlik var. Kovid-19 küresel tedarik zincirini sorgulatacak. Bir virüs artık seyahat ile 20 saatte başka bir yerinde. Bakteriler antibiyotiklere de dirençleniyor. Avrupa’da her yıl 33 bin kişi antibiyotiklere dirençli bakteriden ölüyor. Bu virüs ve geleceklere karşı birlik olmalıyız.”

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir