Türkiye’de Çin’e bakış ABD’ye bakıştan daha pozitif

Türkiye’de Çin’e bakış, ABD’ye bakıştan daha pozitif çıktı. Pew Araştırma Merkezi, dünyada Çin ile ABD’ye bakış açısını ortaya koydu. Türkiye, Çin’e bakışın ABD’ye göre daha olumlu olduğu ülkeler sıralamasında yer aldı


ABD merkezli uluslararası araştırma merkezi Pew’in birçok ülkede yaptığı kapsamlı araştırmanın sonuçları açıklandı. Pew Araştırma Merkezi’nin 33 ülkede yaptığı araştırmada Çin ile ABD’ye ülkelerde bakış ortaya kondu. Pew’in internet sitesinde yer alan araştırma sonuçlarına göre ABD’ye bakış genel anlamda Çin’e bakıştan daha pozitif oldu. Buna göre araştırmanın yapıldığı 33 ülkeden 21’inde ABD’ye yaklaşım Çin’e oranla daha olumlu oldu. Türkiye ise Çin’e bakışın daha pozitif olduğu ülkeler arasında yer aldı.

EN YÜKSEK RUSYA

Çin’e bakışın ABD’ye göre en yüksek olduğu ülke Rusya oldu. Rusya’da Çin’e olumlu bakanların oranı yüzde 71 olarak belirlendi. Rusya’nın yanı sıra Türkiye, Tunus, Lübnan, Nijerya ve Meksika’da da Çin favori olarak belirlendi. Türkiye’de araştırma katılanların yüzde 37’si Çin’i pozitif bakarken, yüzde 20’si ise ABD’ye olumlu baktığını kaydetti.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

HSBC’den ilginç Hong Kong çıkışı

Çin’in Hong Kong’ta gündemine aldığı güvenlik yasası ile tartışmalar devam ederken Çin’e beklenmedik bir yerden destek geldi. Adını Hong Kong’tan alan İngiliz HSBC bankası yasayı desteklediğini açıkladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir