Trump’tan Hong Kong talimatı

ABD basınındaki haberlere göre Trump, Çinli mevkidaşına verdiği söz nedeniyle ABD’li yetkililere Hong Kong hakkında konuşmamaları talimatı verdi


ABD’de yayın yapan CNN International’ın üst düzey isimlere dayandırdığı haberine göre ABD Başkanı Donald Trump’tan Washington’daki yetkililere Hong Kong talimatı verildi. Habere göre Trump, ticaret savaşları kapsamında haziran ayında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile bir telefon görüşmesi yaptı. Trump’ın bu görüşme sırasında Çin liderine ABD’li yetkililerin Hong Kong’da devam eden Pekin hükümeti karşıtı gösteriler hakkında konuşmayacaklarına dair garanti verdiği ileri sürüldü.

BIDEN OLAYI BÜYÜYOR

Hong Kong’da yaşananların Çin ile ABD arasında devam eden ticaret savaşı müzakerelerine zarar vermemesi için Trump’ın böyle bir söz verdiği iddia edildi. Öte yandan ABD’de gelecek yıl yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde Trump’ın Demokratlar’dan rakibi olması beklenen eski ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden arasındaki skandal da büyüyor. Trump hakkında muhtemel rakibi Biden hakkında soruşturma açmaları için Ukrayna’dan yardım istediği için azil soruşturması başlatılmıştı. Trump ise geri adım atmayarak bu kez de Çin’den Biden’ı soruşturmaları için yardım istedi.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir