Trump’tan Çin’den çıkana vergi teşviki

Seçimler yaklaştıkça Çin ile olan savaşın dozunu artıran ABD Başkanı Donald Trump, şimdi de Çin’den üretimini taşıyacak olan firmalara vergi teşviki vermeye hazırlanıyor. Trump ayrıca Çin’den çıkmayan firmaları kamu ihalelerinden men edecek


ABD Başkanı Donald Trump, ABD şirketlerinin fabrikalarını Çin’den çıkarmaya ikna etmek için vergi teşviki sunmaya hazırlanıyor. Ayrıca, firmalara işlerini Çin’de yaptırmaya devam etmeleri halinde kamu ihalelerinden çıkarmakla da tehdit edecek. Trump, 10 ayda 10 milyon iş yaratacağına söz verdi ve ‘Çin’e olan bağımlılığımızı sona erdireceğiz’ dedikten sonra bu planların devreye girmesi bekleniyor.

ABE EKONOMİSİNİ YENİDEN İNŞA EDECEĞİZ

Teknoloji şirketleri TikTok, WeChat ve Huawei’yi içeren hamlelerin ardından yaşanan bu gelişme ile ABD ile Çin arasındaki gerilimin daha da tırmanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Trump, “Dünya tarihindeki en büyük ekonomiyi inşa ettik ve şimdi bunu tekrar yapmam gerekiyor” şeklinde konuştu ve kasım ayındaki ABD başkanlık seçimleri yaklaşırken, Çin’i hedef almaya devam etti.

TANINMIŞ MARKALAR ÇİN’DE

Birçok tanınmış ABD ürünü, Amerikalı tüketiciler için denizaşırı ülkelerde üretiliyor. Amerika’nın en değerli halka açık şirketi Apple, en çok satan iPhone’larının çoğunu Foxconn adlı Tayvanlı bir firmaya fason olarak ürettiriyor. Foxconn’un hem Çin’de hem de Tayvan’da fabrikaları var. Nike gibi ikonik Amerikan markalarının da Asya’nın diğer bölgelerinin yanı sıra Çin’de de büyük üretim tesisleri var.

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

İpler gerildikçe Çin’in askeri hareketliliği artıyor

Çin’in güneyinde sular durulmuyor. Tayvan’a yönelik ABD adımlarına karşı Çin bölgede askeri varlığını iyiden iyiye artırdı. Uzmanlar Çin’in ABD’ye bağlı Guam adası yakınlarında gerçek mühimmatlı askeri tatbikat yapabileceğini söylüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir