Trump’ı yalanlayanların sayısı artıyor

ABD Başkanı Trump’ın “Kovid-19 virüsü Wuhan’daki laboratuvardan yayıldı” sözlerini yalanlayanların sayısı her geçen gün artıyor


ABD Başkanı Donald Trump uzun bir süredir Kovid-19 salgını konusunda Çin’i suçluyor. Pekin yönetimi ise suçlamaları reddediyor. Çin basını da Trump yönetimini vaktinde gerekli önlemleri almayarak hata yaptığını ve şimdi de ülkesindeki ölümlerle ilgili günah keçisi olarak Çin’i gösterdiğini yazıyor. Çinli uzmanlar ayrıca Trump, Çin’i karalayarak Kasım’daki başkanlık seçimi öncesinde siyasi propaganda yaptığını savunuyor. Öte yandan Trump’ın “Kovid-19 virüsü Wuhan’daki laboratuvardan sızdı” iddiasını yalanların sayısı artıyor. Daha önce Dünya Sağlık Örgütü birçok kez virüsün doğal olduğunu söylemiş, hatta ABD istihbarat raporlarında da virüsün doğal olduğu aktarılmıştı.

‘KANIT YOK’ AÇIKLAMALARI

*The Guardian gazetesinde yer alan habere göre, Dünya Sağlık Örgütü Acil Durum Programı Direktörü Dr. Michael Ryan, Washington yönetiminin iddialarını destekleyecek kanıtları kendilerine iletmediğini ifade etti.
*İngiltere Sağlık Bakanı Matt Hancock virüsün laboratuvarda üretildiğine dair ellerinde kanıt olmadığını aktardı.
*Avustralya Başbakanı Scott Morrison, ‘ABD ile birlikte olduklarını ancak virüsün laboratuvarda üretildiğine dair kanıt olmadığını’ söyledi.
* ABD´de koronavirüs ile mücadelenin başı Dr. Anthony Fauci; “Kovid-19 doğal bir virüs. Üretilmiş olamaz. Laboratuvardan yayıldığına kanıt yok. Bir süredir Fauci, toplantılara çıkmıyor.

PROFESÖR VE KOMPLOLAR

ABD’deki Pittsburgh Tıp Üniversitesi’nde Profesör olan 37 yaşındaki Çinli Bing Liu’nun cumartesi günü evinde ölü bulunmasının ardından komplo üretme sırası ise adeta Çinlilere geçti. Profesör Bing Liu’nun ölümünden önce Kovid virüsüyle ilgili önemli bir veriye ulaştığı açıklanmıştı. ABD basınına göre ABD istihbaratı cinayeti işleyen kişinin meslektaşı olduğunu ve ardından intihar ettiğini açıkladı. Cinayetin de Bing Liu’nun çalışmalarıyla ilgili olmadığı kaydedildi. Ancak Çinli sosyal medyaya akın etti; “Bing Liu, virüsün ABD laboratuvarlarında üretildiğini bulmuştu!” “Bing Liu virüsün Vuhan’a ABD’li askerlerce getirildiğini kanıtlamıştı” gibi komplo teorileri üretildi. ABD’li birçok yetkili en başından itibaren virüsün Wuhan’da laboratuvardan yayıldığını ileri sürüyordu.

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir