Trump Hong Kong ile ilişkileri bitirdi

ABD Başkanı Donald Trump öyle bir kararnameye imza attı ki Hong Kong ile ABD arasındaki tüm imtiyazlar ve bağlar koptu gibi. Bu kararın ardından Çin’den sert tepki ve misilleme geldi. İki taraf da yaptırımları devreye almaya başladı


ABD Başkanı Donald Trump, Hong Kong’a getirilen Ulusal Güvenlik Yasası nedeniyle Çin’i sorumlu tuttu ve Hong Kong’a yönelik imtiyazları kaldıran bir başkanlık kararnamesi imzaladı. Trump’ın bu kararı ve imzası Hong Kong ile ABD arasındaki neredeyse tüm imtiyazları ortadan kaldırdı. Hong Kong ile ABD firmalarının işlerinden iki ülke arasındaki vergi ve diğer hukuki anlaşmalara kadar her şey askıya alındı.

MİSİLLEME VE SERT CEVAP GELDİ

Bu kararın ardından Çin’den jet kınama ve misilleme geldi. Çin, Trump’ın içişlerine müdahale ettiğini ve uluslararası hukuku düzenleyen temel normları ciddi bir şekilde ihlal ettiğini açıkladı.  “Hong Kong Özerklik Yasası” na imza atmasına şiddetle karşı çıkıyor ve kınıyoruz” değerlendirmesi yapıldı. Ayrıca karardan dönülmezse Çin’in çok ‘sert’ bir cevap vereceğinin de altı çizildi. Çin Dışişleri Bakanlığı da Çin’in ABD hükümetinin imzaladığı Hong Kong Özerklik Yasası ile ilgili olan ABD personeline ve kuruluşlarına yaptırım uygulayacağını açıkladı.

MADDE MADDE O KARARLAR

Peki Trump’ın gündeme bomba gibi düşen bu kararnamesinin içinde neler var? Kimler nasıl etkileniyor. Hong Kong ile ABD arasındaki bağı bitiren yasanın ana başlıkları şöyle:

  • ABD’ye göç, silah ihracatı ve savunma sanayi üretimini askıya alındı.
  • ABD her türlü hukuki ve ekonomik ayrıcalıkları kaldıracak.
  • Ticaret ve taşımacılıktaki imtiyazlar da kaldırılacak.
  • ABD’nin Çin Halk Cumhuriyeti pasaportu sahiplerine kıyasla Hong Kong pasaportu sahiplerine olan ayrıcalıklarını ortadan kaldırdı.
  • Suçlu ve mahkum iade anlaşmaları askıya alındı
  • ABD’nin Hong Kong polisi ve güvenlik görevlilerinin eğitimini sona erdirdi
  • Fulbright değişim programı da dahil olmak üzere Hong Kong ile akademik ortaklıkları askıya aldı veya feshetti.
  • ABD Ulusal güvenlik yasalarına bağlı olan veya uluslararası insan hakları ihlallerinde veya bağımsız medyanın ve ifade özgürlüğünün sınırlandırılmasında veya cezalandırılmasında bulunan yabancıların ABD merkezli mülklerinin ve çıkarlarının dondurulmasına izin verildi.
  • ABD bu bireyler ve aileleri için giriş yasakları çıkardı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir