TikTok: Çin’in elinin altında değiliz

Dünyanın en popüler uygulamalarından biri haline gelen TikTok’ta hareketli saatler yaşanıyor. Şirket bir yandan kendisinin Çin hükümetinin emrinde olmadığını açıkladı bir yandan da Londra’ya taşınmak için İngiltere hükümeti ile görüşüyor


TikTok’un Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Kamu Politikası Başkanı Theo Bertram, Çin’den veri paylaşma konusunda herhangi bir talebi reddedeceklerini söyledi. Bertram, “Çin hükümetinin elinin altında herhangi bir şekilde olduğumuz teorisi tamamen ve tamamen yanlıştır” dedi. TikTok, Washington tarafından ABD’deki geleceği üzerinde baskı altına girdi.

LONDRA’YA TAŞINMAYI DÜŞÜNÜYOR

Beijing merkezli ancak Cayman Adaları’nda merkezi olan şirket ByteDance’in markası olan TikTok, İngiltere hükümetiyle Londra’ya taşınma konusunda görüşmelerde bulunuyor. Ancak ABD, TikTok’u yasaklamayı düşünüyor ve ancak Çin’den ayrılır ve bir Amerikan şirketi haline gelirse çalışmaya devam etmesine izin verebilir.

VERİLER ÇİN’E SIZDIRILIYOR İDDİASI

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo bu hafta İngiltere’yi ziyaret edecek. Pompeo, ABD’deki TikTok kullanıcılarının verilerinin ‘Çin Komünist Partisi’nin elinde’ bulunma riski olduğunu iddia etmişti. Bertram BBC’nin Bugün programına TikTok’un uluslararası merkezini nereye yerleştireceğine dair herhangi bir karar vermediğini söyledi, ancak şunları ekledi: “İngiltere’de daha da büyümeye kararlıyız.”

YAZAR: Semih Sülün

34 yaşında 1 çocuk babası olan Semih Sülün, teknoloji ve politika haberlerinden sorumludur. Sık sık yurt dışı ziyaretlerine giden Sülün, Asya kıtası hakkında araştırmalarda yapıyor.

Ayrıca Kontrol Et

Çin ordusu denizde büyük oynuyor

Bölgesinde denizlerde çeşitli sorunlar yaşayan Çin, donanmasını uzak görevler yapabilecek kabiliyetler kazandırıyor. İki küçük uçak gemisini bünyesine katan Çin ordusu tersanelerde yenilerini de ürettiriyor. Bir gemi 30 helikopter ve 900 asker taşıyabiliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir