Ticaret savaşında ‘umut’ veren sözler

1 yılı aşkın süredir devam eden dünya ekonomisine de zarar ABD-Çin ticaret savaşında umut veren gelişmeler yaşanıyor. İki tarafın görüşmeler ilerledikçe ‘tarifeleri kademeli olarak kaldırma’ konusunda anlaştığı açıklandı


Washington ve Pekin arasında yürütülen ticaret müzakerelerinde iki tarafın görüşmeler ilerledikçe tarifeleri kademeli olarak iptal etmeyi kabul ettikleri açıklandı. Çin Ticaret Bakanlığı’na dayandırılan haberlere göre iki taraf görüşmelerde olumlu sonuçlar almaya başladı ve ilerledikçe de kademeli olarak tarifeler kaldırılacak. Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Feng yaptığı açıklamada, “müzakerelerin ilerleyişine bağlı olarak tarife artışlarının aşamalı olarak iptal edilmesine karar verildi” dedi.

İLK AŞAMA GEÇİLİYOR

ABD Başkanı Donald Trump ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping geçtiğimiz ay ticaret müzakerelerinin devam etmesi konusunda anlaşmaya varmış ve bir yılı aşkın süredir devam eden savaşın bitirilmesini istemişti. İki tarafın da birbirine uyguladığı tarifeler yüz milyarlarca dolarlık ticareti etkiliyor ve dünya ekonomisinin büyümesini aşağı çekiyor. Görüşmelerde ‘ilk aşama’ olarak adlandırılan bölümün genel konuları tarif edeceği belirtilirken aynı zamanda soya ve likit doğalgazı da barındıracağı belirtiliyor. Daha karmaşık olan konular ise görüşmelerin sonraki aşamalarına bırakıldı.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Influenza yüzünden hangi ülke ABD ile sınırlarını kapattı

Çin basınında son günlerde koronavirüs isyanı arttı. Ülkelerinin virüsle mücadelede büyük bir özveri sergilediğini belirten Çin basını Batı’nın taraflı tutumunu ise eleştiriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir