Ticaret savaşı ateşkesi bugün resmen başlıyor

ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasının ilk bölümü bugün itibarıyla başlıyor. Çin’in ABD’den günde 400 bin varil ham petrol alması bekleniyor. 2021’e kadar da toplamda 52.4 milyar dolarlık alım yapılacak


ABD ile Çin’in ticaret savaşlarındaki ateşkes anlaşması bugün yürürlüğe giriyor. Çin’in, bugün ABD ham petrol ithalatını büyük ölçüde artırması bekleniyor. 15 Ocak’ta imzalanan birinci aşama anlaşması uyarınca Çin, 2020 ve 2021’de ABD mallarının alımını, tarım, enerji ve hizmetler de dahil olmak üzere 200 milyar dolar artıracak. Çin’in ABD enerji ürünlerinde alacağı miktar 2020’de 18.5 milyar dolar ve 2021’de 33.9 milyar dolar ile toplamda 52.4 milyar doları buluyor.

GÜNLÜK 400 BİN VARİL ALIM

Uzmanlar Çin’in ABD ham petrol alımının Aralık 2019’daki sıfırdan bu yıl günlük 400 bin varile çıkarmasını bekliyor. Dişe diş yapılan ticaret savaşında Çin, 1 Eylül 2019’dan itibaren ABD ham petrolüne yüzde 5 gümrük vergisi koymaya başlamıştı. Bu da ABD’den emtia ithalatında ciddi düşüşlere neden olmuştu. 6 Şubat’ta Çin, bazı ABD malları üzerindeki tarifeleri 14 Şubat’tan itibaren yarıya indireceğini ve ham petrol oranlarını yüzde 2.5’e indireceğini açıklamıştı.

YÜZDE 20 AZALMA BEKLENİYOR

Yeni koronavirüs’ün patlak vermesi nedeniyle Çin’in ham petrol talebinin ilk çeyrekte yüzde 20 veya diğer bir ifadeyle günlük 1.5m-1.8 milyon varil düşmesi bekleniyor. Bu, Çin’e ham petrol de dahil olmak üzere ABD mallarının ithalatını genişletmek için büyük baskı yaratacak. Diğer petrol tedarikçileri, özellikle de Ortadoğu ülkelerinde Çin pazarlarına olan güven de azalacak.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir