Tayvan, Çin gölgesinde seçime gidiyor

Tayvan’da yarın seçim günü. 23 milyon nüfuslu Tayvan’da seçimlere bir kez daha Çin tartışmaları damgasını vuruyor


Batı basını, Tayvan’daki seçimleri yakından takip ediyor. 23 milyon nüfuslu Tayvan’da yarın yapılacak seçimde iki favori aday bulunuyor. 19 milyondan fazla seçmenin bulunduğu Tayvan’da favori adaylardan biri mevcut lider Tsai Ing-wen. Aynı zamanda Tayvan’ın ilk kadın lideri olan Tsai Ing-wen, Çin karşıtlığı ile öne çıkıyor. Tsai Ing-wen’in en güçlü rakibi ise milliyetçilerin partisi Kuomingtang’ın adayı olan ve Pekin hükümeti yanlısı olan Han Kuo-yu.

SANDIĞA GİDİN ÇAĞRISI

Tayvan lideri Tsai Ing-wen seçimden bir gün önce halkı “demokrasiye sahip çıkmak için” sandığa gitme çağrısı yaptı. Seçim aynı zamanda Çin’in Tayvan’daki varlığının da referandumu olarak yorumlanıyor. Çin merkezi hükümeti Tayvan’ı anakaranın bir parçası ülkenin bir eyaleti olarak görüyor. Tek Çin politikası kapsamında uygulanan “tek devlet, iki yönetim” politikası ile Tayvan’a geniş özerklik haklarının tanındığını savunan Pekin yönetimi, Tayvan’ın tek taraflı bağımsızlık ilan etmesine gerektiği takdirde askeri karşılık verileceğini söylüyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir