Sincan hakkında bilinmeyenler

Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi yüzölçümü olarak Türkiye’den iki kat büyüklüğe sahip. Bölgenin başlıca geçim kaynağı tarım ve ticaret. Tarihi İpek Yolu’nda kritik öneme sahiptiler. 


Çin’de yaklaşık 24 milyon Müslüman yaşıyor. Güneydeki Tibet gibi özerk bölge statüsünde olan Şincan’ın 20 milyonluk nüfusunun yüzde 45’ini Müslüman Uygurlar oluşturuyor. Uygurlar, Türkçe kökenli dillerini konuşuyor. Başkenti Urumçi. 

TÜRKİYE’DEN İKİ KAT BÜYÜK

Çin’in topraklarına en son katılan toprak parçası olan ve Doğu Türkistan olarak adlandırılan Sincan Uygur Özerk Bölgesi, ülkenin kuzeybatısında bulunuyor. Ülkenin aynı zamanda 5 bin 400 km’lik sınırıyla, en uzun sınıra sahip ve yüzölçümü açısından en büyük bölgesi. Yüzölçümü olarak Türkiye’den iki kat büyüklükte. Kazakistan – Kırgızistan ve Tacikistan ile 2 bin 800 kilometrelik sınır paylaşıyor.  Moğolistan, Rusya, Afganistan, Pakistan ve Hindistan ile komşu aynı zamanda. Çin devlet sistemine göre Sincan yukarıda da belirttiğimiz üzere özerk bir bölge. Yani Pekin’den bağımsız olarak kendi kendilerini yönetme hakkına sahipler. Ancak Uygurlar özellikle son yıllarda merkezi Pekin yönetiminin sıkı yasaklamaları ve bölgeye son zamanlarda gelen yoğun Han Çinli nüfusunun baskıları altında kaldıklarını savunuyor. 

Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin başlıca geçim kaynağı tarım ve ticaret. Tarihi İpek Yolu’nda kritik bir öneme sahip olmaları en büyük avantajlarından sayılıyor. 1940’larda Uygurlar bağımsızlık ilan etti. Ancak bu durum kısa sürdü. 1949’da Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulmasının ardından tamamen Pekin’in kontrolü altına girdiler. 

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir