Savaşta karşılıklı yeni hamleler

ABD, 110 milyar dolarlık Çin ürününe ek tarife koydu ve resmen yürürlüğe girdi. Çin ise 75 milyar dolarlık ürüne yüzde 5-10 arasında ek tarifeyi resmen başlattı


ABD Başkanı Donald Trump yönetimi ile Çin arasındaki savaşta karşılıklı hamleler devam ediyor. İki taraf da ilave vergileri yürürlüğe soktu. ABD, 110 milyar dolarlık Çin ürününe 1 Eylül’den itibaren ek gümrük vergisi uygulamaya başladı. Bu adım karşısında Çin de 75 milyar dolarlık ürüne yüzde 5-10 arasında gümrük tarifesi uygulamaya resmen başladı.

APPLE WATCH DA LİSTEDE

ABD yeni uygulaması ile ayakkabı ve tekstil ürünlerinden Apple Watch’a kadar bir çok ürüne tarife koymuş oldu. Bu ürünlere ek yüzde 15 gümrük vergisi getirildi. Aralarında dizüstü bilgisayar ve cep telefonlarının bulunduğu 160 milyar dolarlık Çin ürününe de 15 Aralık’tan itibaren yüzde 15’lik ek gümrük vergisi uygulanacak.

TESLA VERGİDEN MUAF

Gümrük vergilerinde bunlar olurken bir yandan da ünlü yatırımcı Elon Musk’ın otomotiv şirketi Tesla’ya muafiyet geldi. Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı Tesla’nın üç ayrı serideki 16 modeli için yeni enerji araçları statüsü tanıdı. Böylece Çin, aralık ayından itibaren ABD’den ithal edilecek otomobillere getirdiği ek vergi tarifesinden Tesla’yı muaf tutmuş oldu.

 

YAZAR: Songül Avunç

İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Fakültesi'nden 2013 yılında mezun olan Songül Avunç, profesyonel habercilik hayatına cinhaber.net ile devam ediyor. 29 yaşındadır.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir