Savaş yayılıyor

Çin ile ABD arasında ticarette yaşanan gerilim diğer alanlara da yayılıyor. Üstelik bu gerginliğe diğer ülkeler de dahil olmaya başladı


Pekin hükümeti ile Washington arasındaki uzun süredir yaşanan rekabet sürüyor. İki süper güç arasındaki ticaret savaşı dün geceden itibaren kur savaşına döndü. ABD, Çin’i “kur manipülatörü” ilan etti. Bu gelişme iki ülkeyi yakından takip edenler tarafından uzun bir süredir bekleniyordu. Ülkesinde gelecek yıl yeniden başkanlık için yarışacak olan ABD Başkanı Donald Trump daha 2016 yılında Çin’i “kur manipülatörü” ilan edeceğini söylemişti.

PEKİN’DEN UYARI

Çin ile ABD arasındaki ticaret ve kur savaşı küresel piyasaları da yakından ilgilendiriyor. Halihazırda iki ülke arasındaki askeri alanda yaşanan krizler de birçok ülkeyi etkilemeye başladı. Pekin yönetiminden bugün yapılan açıklamada Güney Kore, Japonya ve Avustralya uyarıldı. Çin hükümeti üç ülkeyi ABD füzelerine ev sahipliği yapmamaları konusunda uyardı.

INF ETKİSİ

Hatırlanacağı üzere ABD yönetimi Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması olan INF’den çekilmişti. ABD’nin Rusya’nın taraf olduğu INF’den çekilme gerekçesi Çin olarak yorumlanmıştı. INF’ye taraf olmayan Çin’in son yıllarda Asya – Pasifik’te askeri varlığını orta menzilli füzeler üzerine kurduğu biliniyor. ABD yönetimi de buna cevap verebilmek için INF’den çekilme kararı aldı. ABD Savunma Bakanı Mark Esper ise INF’den çekilmelerinin ardından Asya – Pasifik’e orta menzilli füzeler yerleştirmeye başlayacaklarını duyurmuştu. İşte Çin yönetiminin Güney Kore, Japonya ve Avustralya’ya yaptığı uyarıları bu doğrultuda değerlendirmek gerekiyor. Çin hükümeti ayrıca ABD’nin bölgeye füzeler yerleştirmesinin sonuçları olacağı yönde farklı bir uyarı daha yayınladı.

 

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir