Savaş Amerikan borsalarına yayılır mı?

Biraz sakinleşse de ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşı devam ediyor. Savaşın bir diğer cephesi de borsalar oldu. Çinli şirketlerin yasaklanması konuşuluyor. New York’ta halka açılan Çinli şirketlerin piyasa değeri 1.8 trilyon doları bulurken elde ettikleri finansman da 70 milyar dolar


Amerika Birleşik Devletleri ve Çin arasında ticaret savaşı 2018’de başladı ve o zamandan beri her gün yeni bir gelişme duyuyoruz. Aradan geçen zaman içinde ticaret savaşı teknoloji şirketlerine de sıçradı ama bir yere daha evriliyor. Savaşın yeni evrildiği nokta ise doğrudan yatırım alanı. Çinli firmaların ABD piyasalarından dışarı itilmesi bir gündem maddesi olarak tartışılmaya başladı. Bazı ABD’li politikacılar Nasdaq ve New York Borsası’nda (NYSE) halka açılan Çinli şirketlerin ülkeleri tarafından finanse edildiğini bile dile getirir hale geldi.

ÇİNLİ FİRMALARIN ABD BORSASINDAKİ PAYI BÜYÜK

Son yapılan araştırmalara göre New York Borsası’nda ve NASDAQ’da 150-200 arasında Çinli şirket var. Bu halka açık şirketlerin piyasa değerleri 1.2-1.8 trilyon dolar arasında değişiyor. Bu firmaların toplamı içindeki en büyük pay ise sadece üç şirkette yoğunlaşıyor. Alibaba (toplamın yaklaşık yüzde 35’i), PetroChina (yüzde 13’ü) ve China Life (yüzde 8). Diğer önemli hisseler ise Baidu, Ctrip.com ve JD.com. Çinli firmaların ABD piyasalarından sağladığı finansman miktarı ise 2000’den bu yana 70 milyar doları buluyor. Bu rakamın 46.1 milyar doları ise son 5 yıla ait.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir