“Putin, Xi Jinping’in izinden gidiyor”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in attığı sürpriz adımın yankıları sürüyor. ABD basınına göre 20 yıldır iktidarda olan Putin, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in izinden gidiyor


Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinde 20 yıldır iktidarda. Ancak yasa gereği Putin’in liderlik sorunu ortaya çıkacaktı. Buna karşılık Putin de sürpriz bir şekilde Parlamento’nun yetkilerinin artırılmasını öngören Anayasa değişikliği önerdi ve Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev hükümeti sürpriz şekilde istifasını verdi. Yapılan yorumlarda Putin’in bu değişikliklerle gelecekte de kendisine liderlik yolunu açtığı kaydediliyor. ABD merkezli CNN International sitesindeki analizde ise Putin’in attığı adımla Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in izinden gittiği ileri sürüldü.

“EN İYİ DOSTUM”

Rusya liderliğindeki Putin ile Xi liderliğindeki Çin arasındaki son yıllarda yaşanan yakın ilişkilere dikkat çekilen haberde Çin lideri Xi Jingping’in geçen yıl Putin için “En iyi dostum” dediği hatırlatıldı. Haberde ayrıca Çin’de 2018 yılındaki değişiklik ile Xi Jinping’e “ömür boyu liderlik” yolunun açıldığı belirtildi. Putin’in de yapacağı değişikliklerle tıpkı Çin Devlet Başkanı Xi Jinping gibi kendisine liderlik yolunu açacağı ileri sürüldü. Ancak aynı haberde Putin için hiçbir yerin Xi’nin olduğu kadar güvenli olmadığı iddia edildi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir