Protesto turizmine cezalar gelebilir

Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’ndeki Pekin karşıtı gösteriler 24’üncü haftasında da sürüyor. ABD ve Kanada’dan Hong Kong’a gidip göstericilere destek verenlere cezalar gelebilir


Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde suçluların Çin’e iadesini öngören yasaya karşı başlayan ancak kısa süre içinde yasa tasarısının süresiz şekilde geri çekilmesine rağmen devam eden ve Pekin karşıtı eylemlere dönüşen protestolar, 24’üncü haftasına girdi. Dün gösteriler sırasındaki ilk ölüm haberi geldi. South China Morning Post sitesindeki detaylara göre polisin biber gazlı müdahalesi sırasında otoparktan düşen 22 yaşındaki Chow Tsz-lok isimli gösterici yaşamını yitirdi. Hong Kong genelindeki gösterilerde bugün üniversite öğrencisi Chow Tsz-lok’un yası tutuluyor. Yarın göstericilerin yeniden eylemlerinin şiddetini artırması bekleniyor. Göstericiler, pazartesi günü ise Hong Kong genelinde genel grev ilan etti ve daha önce de yaptıkları gibi toplu taşımaları durduracaklarını açıkladı.

TURİSTLERE UYARI

Öte yandan yine South China Morning sitesindeki habere göre Hong Kong’a yönelik protesto turizmi başladı. Özellikle ABD ve Kanada’dan turistler Hong Kong’a giderek eylemcilere destek vermeye başladı. Yetkililer ise yabancılar maskeler takarak gösterilere katılarak yasaları çiğnedikleri ve dolayısıyla cezaların uygulanabileceğini söyledi.

275 MİLYON DOLARLIK ZARAR

ABD merkezli CNN International sitesindeki habere göre ise Hong Kong’da devam eden gösteriler nedeniyle Disneyland eğlence parkı tam 275 milyon dolarlık zarar etti.

 

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir