Çin ordusu sığırlardan vazgeçemiyor

Dünyanın en güçlü ordularından birine sahip olan Çin, Tibet sığırlarından vazgeçemiyor. Ülkenin birçok bölgesinde sığırlar askerlerin en önemli yardımcıları oluyor


Birçok ülkenin ordusunun envanterinde hala hayvanları tuttuğu biliniyor. Köpeklerin dışında ordular bulundukları coğrafi koşullara göre kendileri için en uygun hayvan askerleri seçiyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin atlara büyük önem verdiği biliniyor. Ya da ABD ile Rusya ordularının yunusları hem mayın taramalarında hem de düşman denizaltılarının takip edilmesinde kullandığı birçok kez basına yansıdı.

GÜVERCİN, KAZ, TİBET SIĞIRI

Hayvan askerleri saymak bunlarla da bitmiyor. Mayınlı arazilerdeki patlayıcıları tespit etmek için fareler ya da yüksek yerlerde gözlem için şahinler de askerlerin kullandığı hayvanlardan. Dünyanın en güçlü ordularından birine sahip olan Çin ordusu da birçok hayvanı hazır bulunduruyor. TIME dergisindeki bir habere göre dijitalleşmenin çökme ihtimaline karşılık Çin ordusu içinde mesajlaşma amacıyla özel eğitimli 60 bin güvercin posta güvercini bulunuyor. Ya da Çin’in bazı bölgelerinde hassas kulakları nedeniyle kazlar kullanılıyor. Çin ordusunun vazgeçemediği bir diğer hayvan ise Tibet sığırı oluyor. Güçlü kasları ve zorlu doğa şartlarındaki hareket kabiliyetleriyle bilinen Tibet sığırları, Çin askerleri için önemli bir seyahat aracı oluyor.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir