Nükleer masa yeniden kurulmalı

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya’nın taraf olduğu INF anlaşmasından resmen çekilme kararları hakkında; “Yeni bir anlaşma olacaksa, Çin de olmalı” dedi


ABD yönetimi dün 1987 yılında Sovyetler Birliği ile imzaladıkları Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması olan INF’den çekildiği açıklamıştı. Söz konusu anlaşmaya Sovyetler’in ardından Rusya da taraf olmuştu. Anlaşma 500 ile 5,500 kilometre menzilli nükleer füzeleri yasaklamıştı. ABD basınında çıkan yorumlar da ise Washington yönetiminin bu anlaşmada çekilmesinin arkasında aslında Çin’in Asya’da giderek artan askeri yapılanmasının olduğunu kaydedilmişti. Bu yorumlara göre Çin son yıllarda stratejisini orta menzilli füzeler üzerine kuruyor, bu nedenle ABD’nin buna cevap vermesi gerekiyor.

ÇİN VE RUSYA’YA MESAJ

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump da INF anlaşmasından çekilmeleri hakkında yeni bir anlaşma istediğini belirterek bu kez Rusya ile birlikte Çin’in de taraf olmasını beklediğini kaydetti. Trump,  “Kesinlikle bir noktada Çin’i de dahil etmek istiyoruz. Bu harika olurdu. Bu ülkelerle bir noktada anlaşabileceğimizi düşünüyorum” dedi.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir