NATO, Çin’i ilk kez ‘tehdit’ olarak tanımladı

Londra’daki NATO Liderler Zirvesi’ne Türkiye özelindeki görüşmeler damgasını vurdu. Beklendiği gibi Çin de liderlerin ana gündemlerinden biri oldu ve NATO tarihinde Çin ilk kez ‘tehdit’ olarak tanımlandı


İngiltere’nin başkenti Londra’daki NATO Liderler Zirvesi tamamlandı. İttifakın 29 üyesinin sonuç bildirisi açıklandı. NATO sonuç bildirisinde Çin detayı dikkat çekti. Buna göre NATO’nun 70 yıllık tarihinde Çin ilk kez ‘tehdit’ olarak tanımlandı.  

‘BÜYÜK FIRSAT VE TEHDİT’

Sonuç bildirisinde Çin’in artan etkisinin ittifak için büyük fırsatlar ve büyük tehditler oluşturduğu belirtildi. Bildiride ayrıca Çin’in gelecekte imzalanacak silah kontrol anlaşmalarına katılması gerektiği kaydedildi. Çin’in dünyada en çok savunma harcaması yapan ikinci ülke olduğunu hatırlatan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Son olarak Avrupa’nın tamamına ve ABD’ye kadar ulaşabilen nükleer kapasiteli yeni nesil silahlarını sergilediler” dedi.

 

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir