Maske yasağına karşı ilk gözaltılar

Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’ndeki gösteriler sürüyor. Çin karşıtlarının hedefinde bu kez maske yasağı var. Bölgede maske yasağı kapsamında ilk tutuklamalar ise yapıldı


Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde haziran ayından bu yana süren gösteriler aralıksız sürüyor. İlk olarak suçluların Çin’e iadesini öngören yasa tasarısını protesto etmek için başlayan ancak kısa süre içinde Çin karşıtı eylemlere dönüşen gösterilerin hedefinde son günlerde ise maske yasağı var. Hong Kong yönetimi güvenliği tehdit ettikleri gerekçesiyle göstericilerin maske takmasını yasaklamıştı. Ancak göstericiler bu yasağa da meydan okuyarak Pazar günü maskelerle birlikte bir kez daha sokağa döküldü. Bunun üzerine polis maske yasağını deldikleri gerekçesiyle ilk kez gözaltılara başvurdu. Üniversite öğrencisi iki maske yasağını deldikleri gerekçesiyle gözaltına alındı. Hong Kong basınına göre isimleri açıklanmayan iki gösterici para cezası kesilip serbest bırakıldı.

ÇİN ASKERİ İLE İLK TEMAS

Öte yandan Çin askerleri ile göstericiler ilk kez direkt olarak temas kurdu. Göstericilerin Çinli askerlerin bulunduğu bölgeye lazer ışıkları tuttuğu kaydedildi. Bunun üzerine ise Çinli askerlerin göstericileri ikaz ettikleri belirtildi.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir