Mao’dan bu yana en güçlü lider: Xi Jinping

Çin lideri Xi Jinping’in hayatı filmleri aratmayan türden. Şimdilerde “Mao’dan sonraki en güçlü lider” olarak anılan Çin Devlet Başkanı’nın hayat hikayesi…


Çin lideri Xi Jinping 1953’te Pekin’de doğdu. Tsinghua Üniversitesi’nde Kimya Mühendisliği okudu.  Eşi folk şarkıcısı Peng Liyuan. Yani Xi Jinping’den daha ünlü birisi. Tek kızları var.  Xi Mingze isimli kızlarının ABD’deki Harvard Üniversitesi’nde öğrenim gördüğü söyleniyor.  Xi Jinping de, kısa bir süre Iowa’da kalmış. Babası Xi Zhongxun, Komünist devrimi yapan kadrodaydı.  Mağarada geçen yıllarına rağmen üst düzey bir siyasetçinin oğlu olarak büyümesinden dolayı “küçük prens” tanımı da yapılıyor.

7 YIL MAĞARADA KALDI

Mao’nun Kültür Devrimi döneminde 1952’de babasının hapis cezası alması üzerine, o dönem 15 yaşında olan Xi Jinping çocukluğunun 7 yılını kırsalda mağara evlerde geçirmek zorunda kaldı.  Köy halkı Xi’yi, mağara evinden yaşayan “kitap kurdu” çocuk olarak anımsıyor. Yıllarca babasından dolayı Komünist Parti’ye üye olmasına izin verilmedi. 1974’te Çin Komünist Partisi’ne katıldı. 1975 – 1979  arasında Şaanşi eyaletindeki parti gençlik kollarında görev aldı. 1979-1982: merkezi ordu komitesi ofisi sekreterliği yaptı. 1985’e kadar Hıbey eyaleti Cıngding kasabasında parti komitesi yardımcı sekreterliği gibi görevlerde bulundu. 1985-1988 arasında Şiamın kentinde vali yardımcılığı yaptı. 2002-2007 arası Cıciang’da parti komitesi sekreterliği yaptı. 2007’de parti komitesi sekreterliği görevini üstlendi. 2008’de Devlet Başkan Yardımcısı görevine getirildi. 2009 ve 2011 yıllarında Time 100 listesinde dünyanın en etkili kişilerden biri olarak seçildi.

AÇIK SÖZLÜLÜĞÜ İLE TANINIYOR

Çin Komünist Partisi tarafından Kasım 2012’de devlet başkanı olarak seçildi. Büyük bir ekonomik büyüme yakalayan Hu Jintao’nun yerine geldi. 2013’te görevine resmen başladı. Çin halkı liderlerini en çok yolsuzlukla mücadele konusundaki kararlığından dolayı sevdi. Bu mücadelesinden dolayı halkın gözünde çok cesaretli biri. Siyasetteki başarısını yolsuzlukla mücadelesine borçlu. Oldukça açık sözlü olmasıyla tanınıyor. 2004’teki bir konuşmasına Çin Komünist Parti üyelerine “Eşlerinize, çocuklarınıza, akrabalarınıza, arkadaşlarınıza ve personelinize hükmedin; sonra da iktidarı kişisel çıkarlarınız için kullanmadığınıza yemin edin” demişti. Çin, Xi Jinping döneminde daha önce olmadığı kadar uluslararası arenaya çıkmaya başladı.

‘BABA Xİ’ OLARAK TANINIYOR

Ülke genelinde resmi bir lakabı bile var: Baba Xi. Çin Komünist Partisi’nin devlet başkanlarının görevlerini her biri beş yıl olmak üzere, iki dönemle sınırlayan anayasal düzenlemesi bulunuyor. Bu yasa 1982’de eklendi. Ancak bunun değiştirilmesi için geçen yıl bir başvuru yapıldı. Henüz Çin’in yasama organı tarafından söz konusu değişiklik talebi onaylanmadı. Ancak değişiklik teklifi dahi Xi Jinping’in önünü açtı. Halihazırda ikinci döneminde bulunan Çin liderinin süresi 2023’te dolacak. Ancak Xi’nin 2023 sonrasında da lider olarak kalacağına kesin gözüyle bakılıyor.  Xi Jinping’in tıpkı Mao Zedong gibi ömür boyu bu görevde kalmasının önü açılıyor.Bu yüzden “Mao’dan bu yana en güçlü lider” tanımı yapılıyor.  Çin hükümeti, Xi Jinping’in düşüncelerini yaymak için bir cep telefonu uygulaması geliştirdi. Komünist Parti’nin, yaklaşık 90 milyon üyesine indirme zorunluluğu getirildi.  Çin Komünist Parti’nin kontrolünü henüz tamamen ele geçirmesi en büyük engeli. Bir diğer problemi ekonomi.Hayalindeki Çin Rüyası’nı gerçekleştirmek için ekonomi ve ordunun çok güçlenmesini savunuyor.

 

 

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir