Mao ceketi ile sahnede

Çin lideri Xi Jinping, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıldönümü etkinliklerine Mao ile özdeşleşen ceket ile katıldı


Çin’in başkenti Pekin’de bugün düzenlenmeye başlanan Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70’inci yılı kutlamalarında tüm gözler ülkenin lideri Xi Jinping’deydi. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Mao Zedong’un 1 Ekim 1949’da Pekin’deki Tiananmen Meydan’ında Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ilan ederken giydiği ceketin aynısını giymesi gözlerden kaçmadı.

ABD’YE NET MESAJ

Çin lideri Xi Jinping törende yine kısa bir konuşma yaptı. Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu Mao Zedong’un 1 Ekim 1949’daki konuşmasına atıf yapan Xi Jinping, isim vermeden ABD, Hong Kong ve Tayvan’a net mesajlar gönderdi. Mao Zedong’dan sonra dünyaya gelen ilk Çin Devlet Başkanı olan Xi Jinping, “Çin’in ilerleyişini hiçbir güç durduramayacak” dedi. Xi Jinping’in bu sözleriyle ABD’yi hedef aldığı yorumlandı.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir