Kovid- 19 Türkiye ile Çin’i yakınlaştırdı

Middle East Eye sitesindeki haberde pandemi sürecinde Ankara – Pekin hattının yakınlaştığı belirtildi


Middle East Eye sitesindeki haberde Türkiye ile Çin arasındaki ilişkiler ele alındı. Habere göre Kovid-19 süreci Türkiye ile Çin’i daha fazla yakınlaştırdı. Haberde öne çıkan detaylar şöyle; İki ülke yeni swap anlaşması için görüşüyor. 2019’da anlaşma 1 milyar $’a çıkarılmıştı. 2010’daki stratejik işbirliği anlaşmasından beri Ankara-Pekin hattı giderek yakınlaşıyor.

BAZI ORTAKLIKLAR

Middle East Eye sitesindeki haberde ayrıca “Türkiye, konumu itibariyle Çin’in Kuşak Yol Projesi’nde tren ve gemi taşımacılığında çok önemli bir noktada” denildi. İki ülke arasında bazı ulaştırma ortaklıkları şunlar; Kumport Limanı, Bakü-Tiflis-Kars tren hattı, Mersin, Çandarlı, Filyos limanları ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü…

Habere göre iki taraf arasında Kanal İstabul görüşmeleri ise sürüyor. İki ülke arasında nükleer enerji, termik santral gibi alanlarda da milyarlarca dolarlık anlaşma var. Alibaba, Trendyol’u satın aldı. Çinli eknoloji devi ZTE, Netaş’ın yüzde 48.04 hissesini satın almıştı ve Huawei, 5G üssü kuruyor.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir