Koronavirüs ticaret anlaşmasını da baltalayacak

Virüs ABD-Çin ilişkilerini zedelemeye doğru gidiyor. İki ülkenin de ekonomilerindeki zarar nedeniyle ateşkes sonrası ikinci faz görüşmelere geçmeyebileceği belirtiliyor


Küresel salgının yayılması ABD-Çin ticaret anlaşmasını tehdit ediyor. son yıllarda zaten büyük baskı altında ikili ilişkiler koronavirüs nedeniyle ticaret savaşlarındaki ateşkesi bozabilir. Ticaretin ötesinde, virüsün yayılması ABD ve Çin’de daha uzun vadeli değişimlere yol açabilir. ABD’nin uzun süredir devam eden üstünlüğü karşısında askeri gücünü artırmaya devam eden Çin, virüs tarafından zarar bırakılan diğer ülkelere yardım sunmaya başladı.

İKİNCİ AŞAMAYA GEÇİLMEYEBİLİR

İki tarafın Aralık ayında kabul ettiği ticaret anlaşmasının ilk aşaması Başkan Donald Trump’ın yürürlüğe koyduğu tarifeleri hafifletti, ancak tamamen ortadan kaldırmıyor. Çin şu an anlaşmanın bazı maddelerini karşılıyor gibi görünüyor, ancak virüsün ve ticaret savaşının zarar görmesi nedeniyle ekonomik endişeleri var. Amerikalı işletmelerin baskısına rağmen Trump yönetimi bazı tıbbi malzeme tedariklerinde ithalat vergilerini muaf tutsa da, kalan tarifeleri askıya almayacağını açıkladı. Salgın nedeniyle ticaret savaşlarrında ikinci bir müzakere aşamasına girip giilrmeyeceği sorgulanıyor. Trump’ın bu hafta devletin ilaç ve tıbbi malzeme alımlarına “Amerika’dan Satın Al” emriyle yürürlüğe sokması bekleniyor.

 

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

HSBC’den ilginç Hong Kong çıkışı

Çin’in Hong Kong’ta gündemine aldığı güvenlik yasası ile tartışmalar devam ederken Çin’e beklenmedik bir yerden destek geldi. Adını Hong Kong’tan alan İngiliz HSBC bankası yasayı desteklediğini açıkladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir