Konfüçyüs Merkezleri tartışılıyor

Çin dünya genelinde ‘dostluk köprüleri’ kurmak için Konfüçyüs Merkezleri açıyor. Ancak bazı ülkelerde bu merkezlerle ilgili ‘kültürel mi, propaganda araçları mı’ tartışması dönüyor.


Çin yönetimi dünyanın dört bir yanında siyasi olarak etkisini artırmak istiyor. Bunun için de birçok farklı yola başvuruyor. Bunlardan bir tanesi de Konfüçyüs Merkezleri oluyor. Pekin hükümeti, ilki 2004 yılında Güney Kore’de açılan ve sayıları şimdilerde dünya genelinde 548 olan Konfüçyüs Merkezleri ile ‘dostluk köprüleri’ kurduklarını savunuyor. Çince kurslarının verildiği bu merkezlerde ayrıca Çin kültürü, Çin yemekleri ve tai chi dövüş sanatı öğretiliyor. Merkezlere gidenler talep ederse ücretsiz şekilde öğrenci değişim programlarından da yararlanabiliyor.

CASUSLUK FAALİYETLERİ ŞÜPHESİ

Ancak Çin’in kültürel alışveriş olarak gördüğü bu merkezler her ülkede sıcak karşılanmıyor. Son olarak Avustralya’da örneğin Konfüçyüs Merkezleri’nin Pekin’in propagandasını yayıp yaymadıkları ve hatta öğrenciler üzerinde casusluk faaliyetleri yürütüp yürütmedikleri soruşturuluyor. ABD’de bazı üniversiteler Konfüçyüs Merkezleri’ni kapatma kararı almıştı. Bunun ardından İngiltere, Fransa, İsveç ve Danimarka gibi ülkelerde de benzer kapatma kararları alındı. Pekin hükümeti ise Konfüçyüs Merkezleri’ne yönelik iddiaları kabul etmiyor.  

 

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir