İpler gerildikçe Çin’in askeri hareketliliği artıyor

Çin’in güneyinde sular durulmuyor. Tayvan’a yönelik ABD adımlarına karşı Çin bölgede askeri varlığını iyiden iyiye artırdı. Uzmanlar Çin’in ABD’ye bağlı Guam adası yakınlarında gerçek mühimmatlı askeri tatbikat yapabileceğini söylüyor


Çin ve Washington arasında tansiyon yükseldikçe askeri faaliyetler de artıyor. ABD’nin bir kabine üyesinin Tayvan’ı ziyaret etmesi sonrasında Çin’in Doğu Asya’daki askeri tatbikatlarının da sayısı arttı. Bir Çinli düşünce kuruluşu, Halk Kurtuluş Ordusu’nun (PLA) ABD’nin Guam adası yakınlarında tatbikat yapabileceğini söyledi.

İKİ UÇAK GEMİSİ TATBİKAT YAPMIŞTI

ABD, Temmuz ayında Güney Çin Denizi’nde uçak gemileri ile tatbikat yapmış ve iki uçak gemisi gönderdikten sonra, Beijing yönetimi de son haftalarda bölgedeki hareketlerine hız kazandırmıştı. Ancak ABD Sağlık Bakanı Alex Azar’ın bu haftaki Tayvan ziyareti, ipleri iyice gerdi. Azar, adayı on yıllardır ziyaret eden en yüksek düzeyde ABD’li yetkili oldu. Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian Pazartesi günü, Azar’ın Tayvan’daki varlığının ABD’nin Tayvan konusundaki taahhütlerinin ciddi bir ihlali olduğunu söyledi. Çin, ABD tarafını, tek Çin ilkesine ve Çin-ABD ortak anlaşma hükümlerine uymaya çağırıyor. Çin de önceki gün Tayvan Boğazı’ndaki savaş uçaklarını gönderdi ve gövde gösterisi yaptı.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir