Hong Kong’un çoğunluğu Çin’e karşı değil

8 aydır Çin karşıtı gösterilerin yaşandığı Hong Kong’da yapılan bir anket, Batı basınını şaşırttı. Reuters için yapılan ankete katılanların büyük bir kısmı Çin’e karşı olmadıklarını söyledi


Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde Haziran 2019’dan bu yana Pekin karşıtı gösteriler sürüyor. Sokakları dolduran binlerce kişi Çin’den tam bağımsızlık istediklerini söylüyor. ABD ve Batı basını da Hong Kong sokaklarındaki olaylara geniş yer veriyor. Ancak İngiliz haber ajansı Reuters için yapılan bir anketten çıkan sonuçlar Batı basını tarafından “ilginç” olarak yorumlandı. Forbes dergisi “İlginç bir şekilde Hong Kong’un büyük bir kısmı Çin’e karşı değil” başlığı ile verilen habere göre ankete katılanların büyük bir kısmı Çin’den bağımsız olmak istemediklerini söyledi.

TEK DEVLET İKİ SİSTEM

Hong Kong Public Opinion Institute tarafından Reuters ajansı için yapılan ankete bin 21 kişi katıldı. Ankete katılanların sadece yüzde 27’si Çin’e karşı bağımsızlık istediklerini söylerken, yüzde 20’lik kesim de Çin’in “tek devlet iki sistem” modelini suiistimal ettiğini belirtti.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

“Putin, Xi Jinping’in izinden gidiyor”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in attığı sürpriz adımın yankıları sürüyor. ABD basınına göre 20 yıldır iktidarda olan Putin, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in izinden gidiyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir