Hong Kong’da sokağa çıkma yasağı bilmecesi

Global Times gazetesi Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde haftasonu sokağa çıkma yasağı ilan edilebileceğine dair tweet atınca kafalar karıştı


Çin’in Hong Kong Özel İdare Bölgesi’nde haziran ayının başından bu yana süren Pekin karşıtı gösteriler hafta başından itibaren yeniden şiddetlendi. Göstericiler bu kez üniversiteleri işgal altında tutuyor. Bu nedenle Pazar gününe kadar üniversiteler ve diğer okullarda eğitime ara verildi. Eylemcilerin saldırıları sonrasında toplu taşıma araçlarının neredeyse tamamı durdu. İnsanların evlerinden çalıştığı bilgisi gelirken, Çin devletine ait Global Times gazetesi ise Hong Kong’da haftasonunda sokağa çıkma yasağı ilan edilebileceğine dair bir tweet attı. Ancak çok kısa bir süre sonra Global Times tweet’i sildi.

BURBERRY SATIŞLAR DİPTE

Göstericilerin hayatı felç etmesi nedeniyle Hong Kong’da hayat neredeyse durma noktasına geldi. Yaşananlardan büyük markalar da etkilenmeye devam ediyor. Dünyaca ünlü lüks giyim markası Burberry ile Hong Kong merkezli havayolu şirketi Cathay Pasific de satışlarının ciddi oranda düştüğünü duyurdu.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

ABD’ye göre NATO’nun yeni rakibi Çin 

NATO Liderler Zirvesi, bugün İngiltere’de başlıyor. İttifakın 70’inci yılında gündem yoğun. ABD basını ise “NATO’nun yeni rakibi Çin mi?” sorusunu sorgulamaya başladı. Avrupa’dan ise “Çin ve Rusya, düşmanımız değil” açıklaması geldi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir