Hong Kong turizmine protesto darbesi

Hong Kong’da yapılan protestolar, turizm sektörüne büyük darbe vurdu. Ülke, 2003 yılında akut solunum yetmezliği olan Sars salgın hastalığından sonraki en büyük turist kaybını yaşadı. Ağustos ayındaki turist sayısı bir sene öncesine göre yüzde 40 azaldı.


Hong Kong protestolarının 15’inci haftasına girerken, yapılan bu protestoların faturası da yavaş yavaş gün yüzüne çıkmaya başlıyor. Protestoların ekonomiden sosyal hayata kadar birçok alanda olumsuz etkileri görülürken, en büyük darbe ise turizm sektörüne yapılmış oldu. Aslında turizm sektörü ilk defa bu darbeyi yaşamıyor.

Bundan tam 16 sene önce yani 2003 yılında Çin genelinde ve Hong Kong’da da görülen ve bir tür solunum yetmezliği hastalığı olan Sars salgını yüzünden ülke yüzde 70 oranında turist kaybı yaşamıştı.

Hong Kong protestoları ise o zamandan bu zamana yaşanan en büyük ikinci turist kaybı vakası olarak göze çarpıyor. Hong Kong Maliye Bakanı Paul Chan, Ağustos ayı verilene bakıldığında geçen sene aynı döneme kıyasla ülke yüzde 40 oranında turist kaybının yaşandığını söyledi. Temmuz ayındaki turist sayısındaki düşüş ise yüzde 5 oldu.

ULUSLARARASI İMAJI ZEDELİYOR

Turist sayısındaki düşüş en çok otel doluluk oranlarını ve konut fiyatlarında etkisini gösterdi.  Ülkenin bazı bölgelerinde otel doluluk oranlarının yarıdan fazla bir oranda düştüğünü belirten Chan, konut fiyatlarında ise yüzde 70 oranında bir düşüşün yaşandığını söyledi.

Ülkenin ticaret, havacılık ve finans için dünya arenasından önemli bir konuma sahip olduğunun da altını çizen Chan, bu durumun Hong Kong’un uluslararası arenadaki imajını zedelediğini ifade etti.

YAZAR: Caner Yılmaz

Türkiye'nin en saygın medya kuruluşlarında 2001 yılından bu yana çeşitli görevlerde bulunan Caner Yılmaz, ekonomi ve finans başta olmak üzere bir çok konuda uzmanlaşmıştır.

Ayrıca Kontrol Et

Ticaret savaşı ateşkesi bugün resmen başlıyor

ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasının ilk bölümü bugün itibarıyla başlıyor. Çin’in ABD’den günde 400 bin varil ham petrol alması bekleniyor. 2021’e kadar da toplamda 52.4 milyar dolarlık alım yapılacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir