Hollywood’da Çin otosansürü

Çin’deki sinema piyasası hasılatlar açısından ABD’yi geçerek zirveye oturmaya hazırlanıyor. Hollywood’un da Çin piyasasını kaybetmemek için otosansür uyguladığı ileri sürüldü


1990’lardaki Hollywood yapımı filmlerde Çin yönetimi sıkça eleştiriliyordu. Seven Years in Tibet, Red Corner ya da Kundun gibi filmler bunlara sadece birkaç örnek olarak karşımıza çıkıyor. Bu tarz Hollywood yapımlarında Çin’in politikaları eleştiriliyordu.  Günümüzde ise Çin’deki sinema piyasası hasılatlar açısından ABD’yi geride bırakıyor. ABD merkezli Foreign Policy dergisi de Hollywood’un Çin otosansürü uyguladığını ileri sürdü.

SENARYOLARDA DEĞİŞİKLİK

Foreign Policy’deki habere göre 1997’deki Kundun filminin ardından Disney CEO’su Michael Eisner, Pekin’e giderek Tibet filmlerini dondurma sözü verdi. Bu süreçten sonra da Çin senaryolarda ‘iyi’ olmaya başladı. 2013 yılında vizyona giren World War Z filminde zombiler Çin’den yayılacaktı. Ancak senaryo değiştirildi ve insanları zombiye dönüştüren virüs Kuzey Kore’den yayıldı.

DÜNYAYI ÇİN KURTARIYOR

2016 yılındaki Doctor Strange’te de ana karakter orijinal seride aslında bir Tibetliydi. Ancak filmde öyle olmadı. 2015’teki Marslı filmine de kitapta olmayan bir sahne eklendi. Matt Damon’a yani NASA’ya Mars’a gitmesi için Çin uzay ajansı destek oldu.

YAZAR: Eren Yılmaz

Eren Yılmaz, Uluslararası İlişkiler eğitiminin ardından 8 yıl boyunca çeşitli ulusal gazetelerde Dış Haberler Muhabirliği ve Editörlüğü yaptı. 2 yıl da internet sektöründe çalıştı.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir