Hintli bankadan hisse aldılar Hindistan karıştı

Haziran ayındaki çatışmalarda savaşın eşiğine gelen Çin ve Hindistan’da bu kez bankacılık yatırımı konuşuluyor. Çin Merkez Bankası’nın Hintli ICICI Bank’tan küçük oranda aldığı hisse Hindistan’ı karıştırdı


Bu yılın haziran ayında Çin ile Hindistan arasında yaşanan çatışmalar dünyanın en fazla konuştuğu konular arasındaydı. Kimilerine göre 3’üncü Dünya Savaşı’na doğru bir adım olarak statüsü tartışması Keşmir Bölgesi’ndeki çatışmalarda en az 20 askerin öldüğü açıklanmıştı. 45 yıldır yaşanan ilk çatışmalar sonrasında özellikle Hindistan tarafında halkı sokağa dökmüş, Çin ürünleri protestolar edilmişti. İşte iki ülke arasındaki tansiyon henüz düşmemiş, çatışmalar sıcaklığını kaybetmemiş haldeyken Çin, Hindistan’da önemli bir adım attı. Çin Merkez Bankası (The People’s Bank of China) Hindistan’ın 4 büyük bankasından biri olan ICICI Bank’tan hisse aldı. Hisse oranı % 0,006 gibi küçük rakam olsa da Hindistan’ı karıştırmaya yetti. Hint medyası, Çinlilerin yaptığı bu alımın iyiye işaret etmediğini savunuyor. Kimileri de ICICI bank’ta Singapur Hükümeti, Morgan Stanlay, Societte generale gibi 357 kurumsal yatırımcı olduğunu, önemsenmemesi gerektiğini ifade ediyor.

140 MİLYAR DOLAR AKTİFİ VAR

5 bin 275 şubesi, 16 bin ATM’si olan ICICI Bank, 90 bine yakış çalışana sahip. Hindistan’da “4 Büyükler” adı verilen finans kuruluşları arasında yer alan ICICI Bank’ın ABD, Bahreyn, UAE, Belçika, Almanya, Malezya gibi ülkelerde ofisleri ve şubeleri bulunuyor. Hisseleri Mumbai Borsası’nda işlem gören bankanın geliri 13 milyar dolar, toplam aktifleri ise 140 milyar dolar.

YAZAR: Alper Kaya

Galatasaray Üniversitesi Fransızca Fakültesi bölümünden mezun olduktan sonra birçok ulusal şirkette görev yapan Alper Kaya, 33 yaşında ve 2 çocuk babasıdır. Çin gündemi ile yakından ilgileniyor.

Ayrıca Kontrol Et

İpler gerildikçe Çin’in askeri hareketliliği artıyor

Çin’in güneyinde sular durulmuyor. Tayvan’a yönelik ABD adımlarına karşı Çin bölgede askeri varlığını iyiden iyiye artırdı. Uzmanlar Çin’in ABD’ye bağlı Guam adası yakınlarında gerçek mühimmatlı askeri tatbikat yapabileceğini söylüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir