Hindistan’da Çin-Türkiye-Pakistan ittifakı korkusu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler toplantısında Keşmir’e yönelik açıklamaları, Pakistan tarafından ilgiyle, Hindistan tarafından tepkiyle karşılandı. Hintli uzmanlar, Hindistan yönetimini, yeni oluşan Çin-Pakistan-Türkiye troykası konusunda uyarıyor


Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler toplantısında Cammu-Keşmir’e yönelik açıklamaları, Pakistan tarafından ilgiyle, Hindistan tarafından ise tepkiyle karşılandı. Türkiye-Hindistan arasında yaşanan gerilimin başlangıcı olan sürecin ardından Çin ve Hindistan arasında bu yılın haziran ayında yaşanan askeri çatışma sonrası yeni bir oluşuma dikkat çekildi. Hintli uzmanlar, Hindistan Yönetimini, yeni oluşan Çin-Pakistan-Türkiye troykası konusunda uyardı. EurAsian Times’ta yer alan habere göre uzmanlar Hindistan’ın Çin-Türkiye-Pakistan ittifakına karşı koymaya hazır olması gerektiği konusunda dikkatli olması gerektiğini açıkladı.

“ANKARA-PEKİN ARASINDA İLİŞKİLER PEKİŞİYOR”

Çin ve Türkiye’nin ilişkilerini pekiştirdiğini, Çin’in 2013’te Kuşak ve Yol Girişimi’ni (BRI) başlatmasından bu yana ikili bağların güçlendiğini ifade eden uzmanların görüşlerine göre “iki kıtanın ortasında yer alan Türkiye, bir ticaret ve ulaşım merkezi olarak Çin’in Kuşak ve Yolculuğu için stratejik olarak önemli. Çin’den Avrupa ve Afrika’ya yük taşımacılığı süresini önemli ölçüde kısaltmakta. Türkiye ayrıca, Orta Koridor olarak bilinen Kars-Tiflis-Bakü demiryolu üzerinden Kafkasya ve Orta Asya’ya erişmek için kendi bağlantı projesini başlattı” bilgileri yer aldı.

ÇİN, TUZ GÖLÜ’NDEKİ DEPOLAMAYI FİNANSE EDİYOR

Türkiye aynı zamanda Çin liderliğindeki Asya Altyapı Yatırım Bankası (AIIB) ile öncelikli bir ülke olduğunun yer aldığı haber analizde banka, dünyanın en büyük depolama projesi olduğu söylenen Tuz Gölü’ndeki yeraltı gaz depolama tesisi projesinin yapımına yardım ediyor. Türkiye aynı zamanda Şangay İşbirliği Teşkilatı’nda (SCO) gözlemci.

YAZAR: Bilal Akpınar

Osmangazi Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan Bilal Akpınar, uzun yıllar gazetecilik yaptıktan sonra 51 yaşında emekliye ayrılmıştır. Çin Haber'de köşe yazarlığı ve Çin siyasetine dair içerik üretiyor.

Ayrıca Kontrol Et

Hindistan ve Çin’in Maldivler savaşı

Çin ve Hindistan arasında sular durulmuş gibi gözükse de çekişme derinden devam ediyor. Hint Okyanusu’ndaki turkuaz deniziyle bilinen Maldivler üzerinde güç savaşı başladı. Hindistan, Maldivlere 100 milyon doları hibe olmak üzere 500 milyon dolarlık yatırım yapacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir